Tri države će danas, kako je najavljeno, objaviti priznanje palestinske države. Očekuje se da će Irska, Španija i Norveška u sredu objaviti planove za formalno priznavanje palestinske države usred upozorenja Izraela da će priznanje „podstaknuti ekstremizam i nestabilnost“. Trojica lidera irske vlade – premijer Sajmon Haris, zamenik premijera Majkl Martin i ministar Ejmon Rajan – trebalo bi jutros da održe konferenciju za štampu. Oni su ranije nagovestili da će vlada preduzeti korak ka priznavanju palestinske državnosti do kraja maja. Španski premijer Pedro Sančez takođe danas otkriti datum za formalno priznanje, nakon što je prošle nedelje najavio svoju nameru da to učini. Sančez je bio jedan od najotvorenijih evropskih lidera kada su u pitanju kritike izraelske ofanzive u Gazi. Takođe je više puta rekao da rešenje o dve države ostaje jedini odgovor na krizu na Bliskom istoku. Norveški javni emiter i dnevni list Aftenposten su u međuvremenu objavili, pozivajući se na neimenovane izvore, da će vlada danas saopštiti da ta nordijska zemlja priznaje nezavisnu palestinsku državu. Inače ovo su prva zapadna priznanja Palestine.
Sa druge strane kao grom iz vedra neba iz Rusije stiže infornacija da ukrajinske vlasti ne žele da preuzmu zarobljene vojnike koji nisu pripadnici Azova direktorka ruske medijske korporacije Margarita Simonjan objavila je spisak od 500 zatvorenika koje Zelenski odbija da rezmeni.
Pored Bliskoistočnog grotla i rusko-ukrajinske ratne sage duge već više od dve godine, analiziraćemo kakve su šanse Srbije da spreči donošenje rezolucije o Srebrenici.
O ovim i drugim temama u večerašnjoj emisiji Aktuelnosti govore najemintniji stručnjaci geopolitike, ekonomije i strategije. Božidar zečević dramaturg,
Glasanje Generalne skupštine UN predstavlja neku vrstu ispitivanja o tome kolika podrška vlada za određeno pitanje. Ali rezolucije u Generalnoj skupštini nisu obavezujuće za države članice i najčešće se upućuju određeni pozivi državama ili telima UN da postupaju onako kako je navedeno u rezoluciji šta ona znači za Srbiju i srpski narod.
- Ovo je jedan od teških dana u našem veku, i on odjekuje na sve strane, ovo je trenutak kada se suočavamo sa savešću čovečanstva. Ipak je to jedan znak. I kada bi govorili povodom rezolucije o Srebrenici ja mislim da Nemačka ni jednom rezolucijom nije osuđena za genoci. I ja mislim da će sada rusi pokrenuti rezoluciju za sivejtsko stanovništvo. Ovo više nije cinizam ovo je karj jednog sistema. Ali ono što je meni gorčina je da svi naši susedi učestvuju u sponzorisanju rezolucije. Čak i Bugari koji su svašta radili su kosponzori. Ja mislim da će vreme obesmisliti ovu rezoluciju. Naša politika čini ono što može. I mislim da imamo bezgraničnu podršku Rusije, imamo i Kinu i mislim da će se rezulati tih aktivnosti pokazati. Naglašava Bojan Dimitrijević.
Da li je smrt Ebrahima Raisija atenta ili je to nesrećan slučaj teško je potvrditi.
Bilo kakavo oružje strane proizvodnje može biti predmet elktronksg navođenja u Rusiji se masovno padaju cene i kola zato što nema obnavaljanj zakrpa mogu da ostanu na putu. Da li je učinjeno putem Engleza, ali ne isključujem i ne vidim slučajnost, suviđe su vidljivi benieficijari suviše je jasno u moment kada se ruši međunaordni poredak i kada treba odvratiti.