KRAJ RATA NA POMOLU? Putin poslao jasnu poruku
Vladimir Putin testira da li su Sjedinjene Američke Države (SAD) spremne da se uključe u pregovore o okončanju ruskog rata u Ukrajini.
EVO ŠTA GA OČEKUJE: Putin stigao u enklavu dan posle početka vežbi Alijanse
On je indirektnim kanalima stavio do znanja SAD da je otvoren za diskusiju, uključujući potencijalno o budućim bezbednosnim aranžmanima za Ukrajinu, kažu dve osobe bliske Kremlju.
Američki zvaničnici kažu da nisu svesni navodnih uvertira, koji bi mogli da dovedu do probnog balona, i ne vide nikakve indikacije da je ruski predsednik ozbiljan u potrazi za načinom da se okončaju borbe, koje su došle u smrtonosnu pat poziciju kako rat zalazi u treću godinu.
Nagoveštaji ruske otvorenosti za razgovore mogli bi da pomognu da se poseju podele među saveznicima Ukrajine, izolujući Kijev i potkopavajući napore predsednika Vladimira Zelenskog da dobije podršku za sopstvenu formulu mira, koja poziva na potpuno povlačenje Rusije.
Ljudi bliski Kremlju, koji su tražili da se ne identifikuju kako bi razgovarali o stvarima koje nisu javne, rekli su da su signali preneti visokim američkim zvaničnicima prošlog meseca preko posrednika koga su odbili da identifikuju. Putin je, kako su rekli, možda voljan da razmotri odustajanje od insistiranja na neutralnom statusu Ukrajine i čak na kraju odustane od protivljenja eventualnom članstvu u NATO-u. Ali, to bi imalo cenu koju je Kijev potpuno odbacio – prihvatanje kontrole Kremlja nad teritorijom koju je okupirao poslednjih godina i koja sada iznosi oko 18 odsto Ukrajine, uključujući zemljište zaplenjeno nakon početka njegove SVO pre dve godine .
– Predsednik Putin je više puta izjavio da je Rusija bila, jeste i da će nastaviti da bude otvorena za pregovore o Ukrajini. Odlučni smo da postignemo svoje ciljeve. I najradije bi to završio diplomatskim putem. Ako ne, vojna operacija će biti nastavljena dok ne postignemo svoje ciljeve – izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Portparolka američkog Saveta za nacionalnu bezbednost Adrijen Votson je istakla da nisu svesni opisanih promena u poziciji Rusije.
– Na Ukrajini će biti da odluči da li će, kada i kako pregovarati sa Rusijom – ocenila je ona.
Dok su SAD „uvek otvorene“ za razgovore, „u ovom trenutku, ja to ne vidim“, rekao je državni sekretar Entoni Blinken na Svetskom ekonomskom forumu 17. januara, upitan o izgledima za dugoročni prekid pregovora -vatra.
– Mora da postoji spremnost Rusije da se angažuje, da pregovara u dobroj veri, na osnovu osnovnih principa koji su dovedeni u pitanje njenima napadom — teritorijalni integritet, suverenitet, nezavisnost – kazao je Blinken.
Javno, Putin nije dao nikakve naznake da je spreman da se zaustavi na trenutnim linijama fronta. Kijev, koji podržavaju SAD i drugi saveznici, kaže da ima za cilj da obnovi svu zemlju koju su zauzele moskovske snage i da bi odustajanje od toga bilo politički teško za Zelenskog.
Ali, sa 110 milijardi dolara vitalne pomoći od SAD i Evropske unije vezane za proces odobravanja, izgledi su neizvesni za sposobnost Ukrajine da nastavi borbu na duži rok. Rusija je, naprotiv, svoju ekonomiju prebacila na ratnu osnovu i obezbedila zalihe oružja i drugu podršku iz Irana i Severne Koreje.
– Njima je od koristi da svi misle da postoji povratni kanal i da je to toliko tajno da to niko ne može da otkrije jer to dođavola plaši Ukrajince – ocenila je Fiona Hil, bivša visoka zvaničnica Bele kuće odgovorna za Rusiju.
Dodala je da je to klasična ruska predstava.
– Rusi žele da stvori ideju da je kanal tu i da sve zavisi od SAD tako da niko ili ništa drugo ne igra ulogu – ukazala je ona.
Ideja da postoji tajni povratni kanal takođe je kružila u evropskim prestonicama, iako zvaničnici poriču da znaju bilo šta o tome.
– Čuo sam te glasine i ne znam šta da izvučem iz njih – ako treba da dobijem političke dobitke, da me se doživljava kao umerenog. Putin bi očigledno bio prilično srećan kada bi mogao da postigne sporazum na osnovu trenutnih teritorijalnih dobitaka, što naravno ne dolazi u obzir za naše ukrajinske prijatelje – napomenuo je švedski savetnik za nacionalnu bezbednost Henrik Landerholm.
Fjodor Lukjanov, predsedavajući prokremljanskog Saveta za spoljnu i odbrambenu politiku u Moskvi, rekao je da bi svaki sporazum kojim bi se formalizovala ruska kontrola nad okupiranim zemljama „dovodio do stvaranja novog bezbednosnog sistema u Evropi, što je zaista bio Putinov primarni cilj od početka. Ali sada nema znakova da je neko spreman za to.“
Američki zvaničnici su stalno govorili da ne vide nikakve naznake da je Rusija spremna za ozbiljne razgovore. Ali nakon što ukrajinska kontraofanziva prošle godine – podržana desetinama milijardi dolara savezničkog oružja i podrške – nije donela velike dobitke, nade da će se ruske trupe potisnuti nazad blede.
Za Putina je sprečavanje Ukrajine da se pridruži NATO-u jedno od njegovih najčešće ponovljenih opravdanja za invaziju i nema javnih indicija da je promenio stav.
– Idemo ka zastoju, zamrznutom sukobu u kojem se Ukrajina više fokusira na odbranu i obnovu onoga što ima nego na pokušaje da povrati Donbas i Krim – rekao je Čarls Kupčan, viši saradnik u Savetu za spoljne odnose, pozivajući se na Ukrajinske zemlje zauzela Moskva i dodao da je de fakto promena politike, čak i ako ne i deklarisana promena politike od strane SAD i Ukrajine.
Putin bi mogao izračunati da će se Ukrajina suočiti sa dugim čekanjem i biti podložna protivljenju pojedinačnih evropskih lidera kao što su mađarski premijer Viktor Orban i novi premijer Slovačke Robert Fico, koji je obećao da će staviti veto na aplikaciju Kijeva za NATO.
U SAD, bivši predsednik Donald Tramp, republikanski predsednički favorit, nagovestio je povlačenje iz alijanse i obećao brz dogovor sa Putinom za okončanje rata.
– Ne verujem da je Putin spreman da pregovara u ovom trenutku, čime mislim da ne mislim da je spreman na bilo kakve ustupke – rekao je Pol Sanders, predsednik Centra za nacionalne interese u Vašingtonu.
Njujork tajms je prošlog meseca izvestio da su posrednici preneli američkim zvaničnicima da je Putin pokazao interesovanje za prekid vatre koji bi zamrznuo rat duž sadašnjih linija fronta.
Neformalni kontakti sa američkim i ruskim posrednicima održani su u protekloj godini u pokušajima da se istraže izgledi za mirovne pregovore. Ove takozvane inicijative Track 2 obično uključuju ljude bez zvaničnih pozicija, dozvoljavajući njihovim vladama da uskrate bilo kakvu ulogu u diskusijama dok su informisane o tome šta se govori. Međutim, nije jasno da li su u toku bilo kakvi značajni napori.
Zelenski i švajcarska predsednica Viola Amherd najavili su ranije ovog meseca planove da održe mirovnu konferenciju na visokom nivou u Švajcarskoj, pošto Kijev traži podršku za svoj plan za obnovu granica Ukrajine iz 1991. godine. Zelenski je rekao da Rusija neće biti pozvana. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov sastao se u utorak u Ujedinjenim nacijama u Njujorku sa svojim švajcarskim kolegom Ignaciom Kasisom. Ruska strana je kritikovala „nepromišljenu podršku Berna“ Ukrajini, saopštilo je kasnije Ministarstvo spoljnih poslova u Moskvi.
– Rusi od Putina naniže već mesecima javno govore da su spremni da razgovaraju. To može biti zamka, blef ili podmukao pokušaj da se ubode -vožnja. Ili je možda stvarno. Dok neko ne testira tu tvrdnju, nikada nećemo znati sa sigurnošću – zaključio je Semjuel Čarap, viši politikolg u RANDP Corp.
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74
1 thought on “KRAJ RATA NA POMOLU? Putin poslao jasnu poruku”
Zapad testira strpljenjè putina bojim se da kad budu oni htjeli da pregovaràju sa njim bice kasno