
Foto: TANJUG/AP Photo/Matt Rourke
ON ĆE BITI SAMO JOŠ JEDAN PREDSEDNIK NA ZIDU: Tramp optužio autorku svog portreta za pristrasnost
Nemaju sve savezne države u Americi običaj da postavljaju portrete predsednika u svojim skupštinama. Kolorado, koji je jedan je od onih čije zidove parlamenta krase portreti šefova SAD-a, možda je upravo zbog toga zažalio
Nezadovoljan kako je prikazan, Donald Tramp je zatražio da se slika ukloni, umetnicu optužio za pristrasnost, tačnije da je lepše naslikala Baraka Obamu, a demokratskog guvernera Kolorada Džareda Polisa između redova podsetio da nije čvrst u borbi sa kriminalom.
– Niko ne voli lošu fotografiju ili svoj portret, ali onaj u Koloradu, u zgradi državne skupštine, koji je postavio guverner zajedno sa portretima ostalih predsednika, namerno je iskrivljen do nivoa koji, možda, ni sam nikada ranije nisam video. Umetnica je uradila i portret predsednika Obame, i on izgleda odlično, ali moj portret je zaista najgori. Izgleda da je izgubila talenat kako je starila – napisao je Tramp na svojoj mreži Trut soušl.
Gnevni „kauboj iz Bele kuće“ poručio je da bi radije da nema nikakav portret nego da ima ovaj i dodao da su mnogi ljudi u Koloradu ljuti zbog ove slike.
– Obraćam se u njihovo ime radikalno levom guverneru Džaredu Polisu, koji je izuzetno slab kada je reč o borbi protiv kriminala, posebno u vezi sa bandom Tren de Aragva, koja je praktično preuzela grad Auroru (ne brinite, mi smo ga spasili), da taj portret skine. Džareda bi trebalo da bude sramota – napisao je.
Portparol guvernerove kancelarije ironično je rekao za lokalni mediji „9 njuz“ iz Denvera da je Polis „bio iznenađen što je predsednik SAD poznavalac tamošnje zgrade skupštine i njene umetnosti“.
PROČITAJTE: DAR JE LIČNE PRIRODE: Vladimir Putin poslao poklon Donaldu Trampu
Naime, sredstva za portrete predsednika u Kapitolu Kolorada uglavnom dolaze iz privatnih donacija, koje prikuplja NVO „Građani Kolorada za kulturu“. Tokom Trampovog prvog mandata, grupa je morala da prikupi 10.000 dolara za izradu njegovog portreta, ali je 2018. predsednik organizacije tvrdio da nije pristigla nijedna donacija.
U julu te godine, aktivista iz organizacije „Progres sada Kolorado“ krišom je ušao u zgradu i postavio portret ruskog predsednika Vladimira Putina na štafelaj ispred praznog mesta rezervisanog za Trampov portret, aludirajući na lažnu priču o ruskom mešanju u američke izbore 2016.
Ovaj potez izazvao je bes republikanaca, ali i skrenuo pažnju na činjenicu da Trampov portret još nije postavljen. Potrebna sredstva prikupljena su za samo 32 sata, a britanska umetnica Sara Bordman dobila je zadatak da ga naslika.

– Moj portret predsednika Trampa opisuje kao promišljenog, nenametljivog, ne ljuti se, ne raduje se, ne tvituje. Za pet, deset, petnaest, dvadeset godina, on će biti samo još jedan predsednik na zidu, deo istorijske pozadine, i treba da izgleda neutralno – rekla je tada umetnica.
O tom poklonu danas je govorio portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Kremlj ne otkriva detalje o ličnim poklonima predsednika Rusije Vladimira Putina, izjavio je Peskov odgovarajući na pitanje TASS-a o navodima da je američkom lideru Donaldu Trampu na poklon dat njegov portret, delo ruskog umetnika.
– Jedino što vam mogu reći jeste da je to bio isključivo lični poklon, koji je predsednik predao svom američkom kolegi – rekao je predstavnik Kremlja.
– S obzirom na to da je poklon ličan, ne bismo želeli da dajemo dodatne informacije – osim ako predsednik jednog dana sam ne bude smatrao za shodno da o tome govori – dodao je Peskov.

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74
Pročitaj još iz rubrike

MOGUĆE DA PUTIN ODUGOVLAČI SA PRIMIRJEM: Donald Tramp iskreno o mirovnim sporazumima

TO JE DAVNO GOTOVA STVAR: Zaporoška nuklearka je naša i tačka
