PUTIN SPREMA UDAR NA LONDON I NJUJORK: Predsednik Rusije može da uništi celokupan monetarni sistem!
Povezivanje ruske valute sa zlatom i energentima promena je koja bi mogla da ima ogroman uticaj na globalnu ekonomiju, navodi analitičar plemenitih metala Ronan Menli.
Banka Rusije je nastavila sa kupovinom zlata ove nedelje, ali što je još važnije, ona to radi po fiksnoj ceni od 5.000 rubalja (59 dolara) za jedan gram u periodu od 28. marta do 30. juna, što povećava mogućnost da se Rusija vrati na zlatni standard po prvi put posle više od jednog veka.
Happy BSC je spremio za vas najmoderniju mobilnu aplikaciju da biste nas lakše pratili i bili u toku sa svim vestima. Našu aplikaciju možete preuzeti za ANDROID i iPHONE
Ako zemlja preduzme sledeći korak, kao što je predloženo ove nedelje, i proda svoju robu u rubljama, ovi kombinovani potezi mogli bi imati ogromne implikacije na rublju, američki dolar i globalnu ekonomiju.
Tim povodom RT je razgovarao sa analitičarem plemenitih metala Ronanom Menlijem u “BilionStar Singapur”
Zašto je određivanje fiksne cene zlata u rubljama značajno?
Ponudivši kupovinu zlata od ruskih banaka po fiksnoj ceni od 5.000 rubalja po gramu, Banka Rusije je povezala rublju sa zlatom i, pošto se zlatom trguje u američkim dolarima, postavila je najnižu cenu za rublju u odnosu na američki dolar.
Ovu vezu možemo videti na delu od petka 25. marta kada je Banka Rusije objavila fiksnu cenu. Tada je jedan američki dolar vredeo oko 100 rubalja, ali je rublja od tada ojačala i približava se tome da jedan američki dolar vredi oko 80 rubalja. Zašto? Zato što se zlatom na međunarodnim tržištima trgovalo po ceni od oko 62 dolara po gramu, što je ekvivalentno (5.000 / 62) = oko 80,5, a tržišta i trgovci su sada to primetili, što je dovelo do povećanja kursa RUB/USD.
Dakle, rublja sada ima donji prag u odnosu na američke dolare, u smislu zlata. Ali zlato takođe ima donji prag, da tako kažem, jer je 5.000 rubalja po gramu 155.500 rubalja po troj unci zlata, a sa donjom vrednošću RUB/USD od oko 80, to je cena zlata od oko 1.940 dolara. Pored toga, sa novim povezivanjem zlata i rublje ako rublja nastavi da jača (na primer zbog potražnje stvorene obaveznim plaćanjem energije u rubljama), to će se takođe odraziti na jačoj ceni zlata.
Šta to znaci za naftu?
Rusija je najveći svetski izvoznik prirodnog gasa i treći najveći svetski izvoznik nafte. Upravo sada vidimo da Putin zahteva da strani kupci (uvoznici ruskog gasa) prirodni gas plaćaju rubljama. Ovo odmah povezuje cenu prirodnog gasa sa rubljama i (zbog fiksne veze sa zlatom) sa cenom zlata. Dakle, ruski prirodni gas je sada povezan preko rublje sa zlatom.
Isto se sada može uraditi i sa ruskom naftom. Ako Rusija pocne da zahteva plaćanje svoje nafte rubljama, odmah će doći do indirektnog vezivanja za zlato (preko fiksne cene rublja – zlato). Tada bi Rusija mogla da počne da prihvata zlato direktno kao sredstvo plaćanja za izvoz svoje nafte. U stvari, ovo se može primeniti na bilo koju robu, ne samo na naftu i prirodni gas.
Šta to znači za cenu zlata?
Igrajući na obe strane jednačine, odnosno povezujući rublju sa zlatom, a zatim povezujući plaćanje energije sa rubljom, Banka Rusije i Kremlj suštinski menjaju celokupne radne pretpostavke globalnog trgovinskog sistema, istovremeno ubrzavajući promene u globalnom monetarnom sistemu. Ta potraga za fizičkim zlatom kojim bi se plaćala roba sigurno bi mogla da torpedira i raznese tržišta LBMA (Londonska asocijacija tržišta poluga zlata) i KOMEKS-a (Njujorška berza roba i robnih fjucersa).
Fiksna veza između rublje i zlata postavlja donji prag kursa RUB/USD, ali i kvazi-donju cenu zlata u američkim dolarima. Ali pored ovoga, povezivanje zlata sa plaćanjem energije je glavni događaj. Dok bi povećana potražnja za rubljama trebalo da nastavi da jača kurs RUB/USD i da se pokaže kao viša cena zlata (zbog fiksne veze rublja – zlato), ako Rusija počne da prihvata zlato direktno kao plaćanje za naftu, onda bi to bilo nova promena paradigme za cenu zlata jer bi povezala cenu nafte direktno sa cenom zlata.
Na primer, Rusija bi mogla da počne preciziranjem da će sada prihvatiti jedan gram zlata po barelu nafte. Ne mora da bude jedan gram, ali bi to morala da bude snižena ponuda u odnosu na trenutnu referentnu cenu sirove nafte kako bi se podstaklo preuzimanje, npr. 1,2 grama po barelu. Kupci bi se tada borili da kupe fizičko zlato kako bi platili izvoz ruske nafte, što bi zauzvrat stvorilo ogromne napetosti na berzama u Londonu i Njujorku.
Šta to znaci za rublju?
Povezivanje rublje sa zlatom preko fiksne cene Banke Rusije sada je stavilo donji prag ispod kursa RUB/USD i na taj način stabilizovalo i ojačalo rublju. Zahtev da se izvoz prirodnog gasa plaća u rubljama (a kasnije eventualno naftom i drugim robama) ponovo će delovati kao stabilizacija i podrška. Ako veći deo međunarodnog trgovinskog sistema počne da prihvata rublje u aranžmanima za plaćanje robe, to bi moglo da podstakne rusku rublju da postane glavna globalna valuta. U isto vreme, svaki potez Rusije da prihvati zlato kao sredstvo za plaćanje nafte dovešće do priliva većih količina međunarodnog zlata u ruske rezerve, što bi takođe ojačalo bilans Banke Rusije i zauzvrat ojačalo rublju.
Razgovori o formalnom zlatnom standardu za rublju možda su preuranjeni, ali povezivanje rublje sa zlatom mora biti nešto što je Banka Rusije razmatrala.
Šta to znaci za druge valute?
Globalni monetarni pejzaž se brzo menja i centralne banke širom sveta to očigledno uzimaju u obzir. Zapadne sankcije kao što je zamrzavanje većine ruskih deviznih rezervi, uz pokušaj sankcionisanja ruskog zlata, sada su učinile očiglednim da imovinska prava na devizne rezerve koje se drže u inostranstvu možda neće biti poštovana, kao i da zlato stranih centralnih banaka koje se čuva u trezorima Banke Engleske i njujorškog Fed-a nije izvan dometa konfiskacije.
Šta to znaci za americki dolar?
Od 1971. godine status američkog dolara kao globalne rezervne valute je bio podržan naftom, a era petrodolara je bila moguća samo zbog kontinuirane upotrebe američkih dolara u svetu za trgovinu naftom i zbog sposobnosti SAD da spreče bilo kakvu konkurenciju američkom dolaru.
Ali ono što sada vidimo izgleda kao početak kraja tog 50-godišnjeg sistema i radanje novog, multilateralnog monetarnog sistema podržanog zlatom i robom. Okidač je bilo zamrzavanje ruskih deviznih rezervi. Velike zemlje poput Kine i zemlje izvoznice nafte mogu sada da osećaju da je vreme za prelazak na novi, pravedniji monetarni sistem. To nije iznenađenje, o tome se raspravlja godinama.
Iako je još prerano reći kako će to uticati na američki dolar, on će iz ovog perioda izaći slabiji i manje uticajan nego ranije.
Koje su posledice?
Potez Banke Rusije da poveže rublju sa zlatom i poveže plaćanje roba sa rubljom je promena paradigme koju zapadni mediji još nisu shvatili. Kako domine padaju, ovi događaji bi mogli odjeknuti na različite načine. Povećana potražnja za fizičkim zlatom i turbulencije na berzama, revalorizovana cena zlata, odmicanje od američkog dolara i povećana bilateralna trgovina robom između ne-zapadnih zemalja u valutama koje nisu američki dolar.
*Gledajte „Happy“ kablovske kanale i to: „Moje happy društvo“, „Moj happy život“, „Moja happy zemlja“ i „Moja happy muzika“.
Program se emituje kod kablovskih operatera „IrisTV“ i „Supernova“, a možete ih pronaći na sledećim kanalima:
„Moje happy društvo“ – IrisTV / 171 ; Supernova / 71
„Moj happy život“ – IrisTV / 172 ; Supernova / 72
„Moja happy zemlja“ – IrisTV / 173 ; Supernova / 73
„Moja happy muzika“ – IrisTV / 174 ; Supernova / 74
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74