Izvor: 24sedam
04.11.2024 u 07:45
0

ŠTA SE DEŠAVA U IZBORNOJ NOĆI U AMERICI: Šta možemo očekivati!

Iako se pobednik često proglašava iste večeri, ovog puta možda neće biti konačnog rezultata danima

Na dan izbora, u utorak 5. novembra, Amerikanci izlaze na birališta u nadi da će njihov kandidat pobediti na predsedničkim izborima.

Glasači će odlučivati o tome da li da daju Donaldu Trampu drugi mandat ili da sadašnju potpredsednicu Kamalu Haris unaprede u predsednicu.

Međutim, akcija zapravo počinje kada se glasanje završi i kada se uđe u izbornu noć.

Evo šta se može očekivati na izborima tokom dana noći, kako funkcioniše glasanje, kada će početi da stižu rezultati i kada možemo očekivati proglašenje novog predsednika SAD.

Šta se dešava na dan izbora?

Građani izlaze na birališta i daju svoje glasove, iako se pretpostavlja da je oko polovine registrovanih birača već glasalo pre 5. novembra, prema podacima iz ankete NBC njuza.

Oni su to učinili uglavnom poštom, ali postoji i opcija da glasaju ranije lično u nekim državama.

Za one koji još nisu glasali, birališta se otvaraju rano ujutru u svakoj državi i zatvaraju se u ranim večernjim satima.

Amerikanci zapravo ne glasaju direktno za koga žele da budu predsednik i potpredsednik.

Umesto toga, oni glasaju za „elektore“, članove Kolegijuma izbornika koji podržavaju njihov izbor kandidata za te uloge.

Postoji ukupno 538 elektora širom SAD, a svaka od 50 američkih država ima određeni broj u zavisnosti od broja stanovnika. To znači da zemlje sa velikom populacijom kao što je Kalifornija imaju 54 glasa u Kolegijumu izbornika, dok Severna Dakota, u kojoj živi oko 780.000 ljudi, ima samo tri glasa.

Kandidat koji osvoji 270 i više glasova Kolegijuma izbornika pobeđuje i postaje predsednik.

Na poslednjim izborima Džo Bajden je pobedio sa 306 glasova u odnosu na Trampova, koji je dobio 232 glasa.

Koliko brzo stižu rezultati?

Iako se pobednik često proglašava u noći izbora, ovog puta možda neće biti konačnog rezultata danima.

Brojanje glasova je generalno komplikovano u SAD, delimično zbog same veličine zemlje, potšo i različite vremenske zone produžavaju proces prebrojavanja.

Tradicionalno, rezultat je često poznat po zatvaranju birališta na zapadnoj obali – oko 23.00 u istočnoj vremenskoj zoni, tojest oko 4 ujutru po srednjoevropskoj vremenskoj zoni.

Međutim, na predsedničkim izborima 2020. bila su potrebna četiri dana da Bajden bude proglašen pobednikom, što su mnogi pripisali činjenici da je više ljudi glasalo poštom nego obično zbog pandemije kovida 19.

Pravila u nekim državama ne dozvoljavaju izbornim radnicima da započnu obradu glasova poštom do samog izbornog dana.

Oko 46 odsto građana glasalo je u odsustvu ili putem pošte, prema Pew Research Centru, a predviđa se da će ih biti još više ove godine.

Izborni zvaničnici su optimistični da će prebrojavanje glasova 2024. biti lakše bez mnogih izazova koje je pandemija postavila zvaničnicima 2020. godine, navodi NBC njuz, ali i upozorava da bi nekoliko ključnih država moglo da dovede do toga da se rezultati ponovo ne znaju na dan izbora.

Šta očekivati u izbornoj noći?

Prvi rezultati mogu se očekivati oko ponoći po britanskom vremenu.

To će biti „projektovani“ rezultati velikih američkih medija, zasnovani i na izlaznim anketama i na stvarnim glasovima, koje lokalni zvaničnici dele sa novinarima.

Većina država ima predvidljiv obrazac glasanja i obično se u tim državama prvo objavljuju rezultati, jer čak i ako se glasovi i dalje broje, rano postaje jasno da jedna strana ima većinu.

Te večeri moći ćete da pratite dešavanja u Americi iz minuta u minut u blogu uživo koji ćemo vodite na portalu 24sedam kako bi naši čitaoci bili obavešteni o svemu. Imaćete pristup sveobuhvatnim rezultatima i prebrojavanju glasova iz svake savezne države.

Na koje kolebljive države treba obratiti pažnju?

Glasa se u 50 država (i Distriktu Kolumbija), ali se generalno dobija ili gubi na nekoliko ključnih bojnih polja.

Ovih sedam sving država moglo bi da ide u oba smera: Arizona, Džordžija, Mičigen, Nevada, Severna Karolina, Pensilvanija i Viskonsin.

Sve osim jedne od ovih država glasale su za demokrate 2020. godine, sa jedinim izuzetkom Severne Karoline, u kojoj je pobedio Donald Tramp.

Ali to ništa ne garantuje – na izborima 2016. Tramp je pobedio u svim ovim državama osim u Nevadi.

Zbog toga što je u kolebljivim državama veoma tesno brojanje glasova, rezultati se obično objavljuju kasno.

Rezultati iz svih ovih država bili su spremni nekoliko dana posle izborne noći 2020. godine.

Šta se dešava nakon proglašenja pobednika?

Bez obzira da li je pobednik proglašen u izbornoj noći ili narednih dana, zvanično nije izabran sve dok se izborni glasovi formalno ne daju i prebroje.

Izbornici ih biraju 17. decembra, Kongres ih prebrojava i sertifikuje 6. januara, a onda novi predsednik stupa na dužnost nakon inauguracije 20. januara.

U SAD postoji prelazni period između izbornog rezultata i preuzimanja dužnosti novog predsednika.

Tokom tog jaza Bajden će biti predsednik, a pobednik izbora poznat kao novoizabrani predsednik doći će na njegovo mesto tek 20. januara.

Gde će Tramp i Haris biti u izbornoj noći?

Nije određeno gde kandidati treba da budu u izbornoj noći, ali oni često drže govor u svojim matičnim državama, osim ako već obavljaju funkciju.

Tramp je održao svoj govor u izbornoj noći 2016. u Njujorku, gde je rođen, a 2020. iz Bele kuće, dok je bio predsednik.

Kamala Haris ima svoje korene u Kaliforniji, ali živi u Vašingtonu pošto je Bajdenova potpredsednica.

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter