Izvor: BSC Happy
17.04.2025 u 16:26
0

POSLE RUČKA: Ko od naše dece pravi ubice?

Današnja emisija "Posle ručka" televizije HAPPY, gosti su novinar Mladern Radulović, kriminolog Dobrivoje Biba Radovanović, bivši policijski starešina Blažo Marković i oružar Ivan Urošević.

Ko od naše dece pravi ubice i šta utiče na to da deca sve češće imaju pristup oružju?

U prvom članu zakona o oružju pominje se sam zakonski postupak nabavke oružja. Niko ne može da nabavi oružje, ako pre svega ne ispuni uslove. To su pre svega lekarski, psihološki i psihijatrijski pregled. Naravno, za decu postoje posebna pravila i propisi koji govore kako se oružje drži u kući. Oružje je zapravo ručna naprava koja putem barutnih ili drugih gasova obezbeđuje ispaljenje kugle, zrna ili drugih projektila. Svako oružje koje potpada pod tu klasifikaciju je veoma opasno – rekao je novinar Mladen Radulović.

Koliko i kako društvene mreže mogu uticati na psihu deteta i da li u našoj državi vrši kontrolu toga?

Da li neko vrši ili ne vrši, nisam siguran da sam kompetentatn ja da kažem. Koliko se meni čini, ne vrši, sudeći po svakakvim mogućim sadržajima na tim društvenim mrežama koji su u većini jako pogubni za decu kad uđu u pubertet, pa dok ne izađu iz puberteta. Ti uticaji počinju negde sa 12-13 godina, pa na dalje. Po jednoj teoriji, ako dete počne rano da se interesuje za oružje, da se ponaša, da čini prekršaje, onda će postati to zauvek njegova osobina i postaće dosta viđen kriminalac posle 18, 21. godine. I ostaće ceo život kriminalac, to je čuvena Mofitova teorija koja je dokazana – zaključio je kriminolog Dobrivoje Biba Radovanović.

Šta se desilo pa smo mi danas u odnosu na prošlost posrnuli kao društvo?

Bilo je tako i devedestih, samo nije bilo ovakvi medija koji bi ovakvih formata emisija to radilo, pa da svi znamo, svima dostupno, svi imamo neko svoje mišljenje. Ali od devedesetih pa najdalje, najveći broj ubistava koja su se desila u Srbiji nisu ni registrovana tada, niti se vodila evidencija. Od devedesete do vlasti generala Miloševića najviše je generala ubijeno. Kako nije bilo? Govorim i za maloletnu decu, to se nije ni vodilo ni evidentiralo. Jednostavno, tada smo bili ’90/91 u ratu. Očevi te dece su bili u ratu. Da li će se vratiti otac živ ili neće. Dalje, iz rata donese bombe i puške. Bilo je jedno od najcrnjih doba, čije se posledice i danas osećaju – rekao je bivši policijski starešina Blažo Marković.

Šta čovek koji ima odružje treba da uradi sa oružjem kada dođe kući?

Stvar sa čuvanjem oružja je veoma jednostavna. Odgovorno čuvanje oružja je stvar koja podrazumeva da vi imate adekvatne uslove u smislu određenih sefova i kasa. Znači, da se oružje čuva odvojeno od municije. Možete oružje koristiti samo na za to određenim terenima, da li je to lovište, strelište, to sad nije ni bitno. Ili, ako pričamo o policiji ili vojsci, neko ko ima dužnost da nosi oružje službeno, po povratku kući oružje treba da odloži nazad, na vrlo odgovoran način. To je aksiom. To nije nešto što je sad posebna neka procedura, propisana je baš da bi se izbegle bilo kakve zloupotrebe i nesrećni slučajevi – istakao je oružar Ivan Urošević.

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter