Izvor: BSC Happy/blic.rs
04.12.2023 u 14:20
0

ČUDAN OBIČAJ NA SRPSKOJ SAHRANI: Ima li ovoga u vašem kraju?

Običaji i rituali su deo tradicije jednog naroda. Neki su isti svuda, a neki se razlikuju od mesta do mesta dok su negde "iskorenjeni".

Najveći broj običaja vezan je za krštenja, svadbe i sahrane i koliko god nam neki od njih delovali neobično, čak i bizarno, obično sa sobom nose jaku simboliku i njihovo ispunjenje je gest poštovanja prema porodici kod koje smo došli na veselje ili ispraćaj voljenog člana. Upravo neobičnom praksom na sahrani kojoj pribegavaju porodice u nekim delovima Srbije bila je iznenađena i jedna korisnica Tvitera, pa je svoje iskustvo podelila na ovoj društvenoj mreži.

„Da li znate da negde postoji običaj da se pored sanduka kada se dolazi na sahranu ostavlja malo novca? Šokirala sam se kada sam to videla, a onda sam shvatila da je to veoma praktično jer se pomaže porodici kada joj je finansijski najteže jer su troškovi sahrane prilično visoki“, napisala je ona, dodajući kasnije u komentarima da pomenuta praksa nalaže da se novac ostavi u sanduk ukoliko je otvoren ili na njega ako je porodica donela odluku da kovčeg bude zatvoren.

Lokalni običaji

ISPOŠTUJTE OBIČAJE NA OVAJ DAN: Sutra je praznik posvećen Bogorodici, jedna stvar je obavezna

Dok su neki priznali da nikada nisu čuli za ovaj običaj, ostalim korisnicima odmah je bilo jasno o čemu je reč, te su objasnili gde se on naročito poštuje.

„Ovde u Lazarevcu i okolini je tako. Mene je to začudilo kao i knjiga sa spiskom poklona na svadbi i krštenju“, „Da, „na kosti“ je izraz, koristi se za pogrebne troškove i „ne unosi se u kuću“, „U Vojvodini se to ne radi. Kod očevih u Bosni da“, „Kod nas je običaj da se novac stavi kod slike preminulog ko dolazi kući da izjavi saučešće. Na groblju samo oni koji nisu posetili dom preminulog. Gori mi je običaj u našim selima postavljanje ručka dok je preminuli u dvorištu, jer je groblje dalje. Puno je paganskih običaja“, „U Šumadiji je to običaj, tzv. pare na kosti. Obično se na sanduk stavi peškir ili poslužavnik za tu namenu. Meni je to dosta bez veze običaj i nisam stavila ništa nedavno kada mi je majka umrla, ali svejedno su ljudi ostavljali novac“, „U Mačvi je običaj takođe. Uvek se ostavi nešto novca (obično bude između 500din i 2000dinara). Ja sam mislila da je tako svuda“, „Po selima u okolini Valjeva to se zove „na grudi“… stavlja se koliko ko može na grudi pokojnika, pare skuplja njegov sin ili muško iz kuće i služi da porodica ima za troškove oko sahrane, tajne večere…“, pisali su korisnici.

Drugi dodaju da nije neobično da sav novac, koji ožalošćeni ostave na sanduku, uzima sveštenik koji obavlja opelo.

„Ponegde je običaj da to pop pokupi“, „Zavisi kako gde, u Šumadiji taj novac (ako nije baš mlad čovek/žena) ide crkvi tj. popu“, stoji u komentarima.

Jedan korisnik podelio je i situaciju koja ga je zadesila kada je obavio pomenuti običaj i ostavio novac na kovčeg pokojnika, pa ga je dočekalo neobično pitanje.

„Pazite ovo.. Ja na sahrani, selo, zapadna Srbija, da ostavim novac, kaže: – Ime? – Molim!? – Vaše ime. Kako da vas upišem u knjigu? – Ma kakva bre knjiga čoveče. Izvoli. Nemoj ništa da upisuješ. (ovaj u čudu). Što? Da znaš da mi vratiš kada odem i ja?“, zaključuje on.

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter