U Ministarstvu zdravlja „Novostima“ je rečeno da je prodaja lekova dozvoljena isključivo u apotekama i da je Zakonom o lekovima i medicinskim sredstvima zabranjena dostava od strane kurirskih službi, kao i da je zabranjena prodaja lekova „onlajn“.
AVION AIR SRBIJE SE OKRENUO NA SRED RUSIJE: Vraćen kući posle 6 sati, evo šta se zapravo dogodilo
Postupak
DA se Zakon o lekovima i medicinskim sredstvima u našoj zemlji ne poštuje svedoči i postupak koji je pokrenut protiv sajta apoteka.rs po prijavi Farmaceutske komore Srbije. Sajt apoteka.rs, koji je u vlasništvu firme Extra Care Group, reklamira se kao sajt za „pretragu i rezervaciju lekova“. Međutim, sudeći po prijavi Farmaceutske komore, taj sajt je prodavao lekove i dostavljao ih na kućnu adresu.
Ipak, stvarnost je daleko od slova zakona. Na sajtovima velikih kurirskih službi čiji dostavljači svakodnevno krstare prestonicom mogu da se poruče svi proizvodi iz apoteke za koje nije potreban recept.
– Trovanje lekovima i hranom može da uzrokuje teške posledice, ali je činjenica da je trovanje neispravnim lekom fatalnije, pogotvo za osobe koje su već hronično obolele – kaže prim. sc. med. Nenad Miljković, specijalista kliničke farmacije. – Zato jeste problem raznošenje lekova od strane kurirskih službi, bilo da je reč o konkretnom medikamentu ili vitaminima, probiticima, laksativima… Medicinska sredstva i lekovi lako mogu da se falsifikuju, a to znači da su niskog kvaliteta i potencijalno puna toksičnih materija. Za korisnika je najbolje da lek kupuje u registrovanoj apoteci, a ne da ga poručuje preko interneta.