
Nova DROGA hara ulicama: Konzumenti lutaju besciljno, teturaju se, leže po trotoarima!
Beskućnici u SAD postali su laka meta prodavaca nove, jeftine verzije sintetičke marihuane, za koju stručnjaci veruju da je opasnija i nepredvidljivija od prave.
Gotovo 300 beskućnika razbolelo se prošlog meseca u Sent Luisu posle korišćenja te halucinogene droge, a veliki broj sličnih slučajeva zabeležen je i u Njujorku, Los Anđelesu i Ostinu.
Beskućnici su, kako se pokazalo, posebno osetljivi na novu sintetičku marihuanu od koje lutaju besciljno, teturaju se kroz saobraćaj, leže po ulicama i trotoarima nesvesni svog okruženja.
– Bilo je uobičajeno da vidimo da budu nasilni, inkoherentni, ponekad katatonični na zemlji – izjavio je policijski poručnik u Ostinu Kurt Tomas.
Beskućnici su laka meta u ograničenim prostorima, jer je ta droga jeftina, džoint košta jedan ili dva dolara, teško se nalazi u testovima na narkotike, a pruža brzo bekstvo iz surove realnosti.
– Računaš na očaj ili tečke okolnosti kroz koji ti ljudi prolaze, i oni često postaju žrtve dobavljača koji im nude izlaz iz njihove nesrećne situacije – kaže Tomas.
Situacija se prošlog meseca toliko pogoršala u Sent Luisu da je najveći pružalac usluga za beskućnike u tom regionu pozvao ljude da ne daju beskućnicima novac, jer su zabrinuti da će ga iskoristiti za kupovinu droge.
Sintetička marihuana se prodaje od kasnih 2000-ih, pod imenima kao što su K2, Darknes, ili Mister Hepi.
Prema Upravi za borbu protiv narkotika, obično se pravi kombinovanjem biljaka i začina prskanih sintetičkim jedinjenjem koje je po hemijskom sastavu slično te-ha-ceu (THC), psihoaktivnom sastojku u marihuani.
Iako je prodaja te marihuane zabranjena, do sada je u Sent Luisu podignuta samo jedna optužnica, protiv beskućnika zbog prodaje na ulici.
Direktor odeljenja za toksikologiju u medicinskoj školi na Univerzitetu u Sent Luisu Entoni Skalzo upozorava na zdravstvene opasnosti sintetičke marihuane koja može biti do 100 puta jača od prave.
Korisnici često imaju ubrzan rad srca, visok pritisak, anksioznost i halucinacije. Takođe može da izazove otkazivanje bubrega i oštećenje mozga.
– Nemamo predstavu kako će telo reagovati na sledeći talas hemikalija. To je kao ruski rulet. Jednostavno ne znaš šta ćeš dobiti – kaže Skalzo.
Beta
Foto: Blic
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74
Pročitaj još iz rubrike

NAPOR ZA POVRATAK MIRU I STABILNOSTI: Usame Zukorlić posetio džamiju Al Aksa

ČETIRI ZEMLJOTRESA U ROKU OD SAT VREMENA: Treslo se tlo nadomak glavnog grada
