Izvor: 24 sedam
29.11.2024 u 09:35
0

ŠTA JE CRNI PETAK I ODAKLE POTIČE: Znate li zašto je šoping euforija baš u boji žalosti?

Saznajte sve o najpoznatijem danu za lov na popuste

Danas je crni petak, praznik svih pravih kupoholičara, ali i onih koji vole da uštede u velikim kupovinama. Ovaj fenomen, koji svake godine izaziva pravu euforiju širom sveta, nije samo dan za lov na popuste, već i globalni kulturni događaj. U nastavku otkrivamo istoriju crnog petka, zanimljive činjenice, trendove, rekordne prodaje, ali i alternativne pokrete poput „slow shoppinga.“

Šta je crni petak i otkud potiče?

Crni petak (Black Friday) je dan nakon američkog praznika Dana zahvalnosti, koji se tradicionalno održava četvrtog četvrtka u novembru. Ovaj dan označava početak praznične šoping sezone, a naziv „crni petak“ prvi put se spominje pedsetih godina u Filadelfiji, gde su policajci tako nazvali dan zbog gužvi i haosa u saobraćaju izazvanih masovnim šopingom.

Međutim, termin „crni petak“ ubrzo je dobio pozitivniju konotaciju. Prema finansijskoj terminologiji, označava trenutak kada trgovci iz „crvenog“ (gubitka) prelaze u „crno“ (profit). Od tada, crni petak postaje sinonim za ogromne popuste i šoping groznicu.

Rekordi prodaje u svetu i Srbiji

Crni petak je postao globalni fenomen sa nekim impresivnim brojkama:

SAD: Amazon je tokom crnog petka 2022. zabeležio prodaju od preko deve milijardi dolara samo za taj dan, dok je ukupna potrošnja za prazničnu sezonu premašila 200 milijardi dolara.

Kina: Iako nije crni petak, kineski Singles’ Day, koji se održava 11. novembra, inspirisan je ovim fenomenom i redovno beleži rekordne prodaje. Na primer, 2021. Alibaba je ostvario prodaju od čak 84,5 milijardi dolara.

Srbija: Kod nas se crni petak najviše odnosi na onlajn prodaju. Prema podacima e-commerce platformi, 2023. godine, domaći kupci su najviše trošili na tehniku, garderobu i kućne uređaje, s porastom online transakcija od 40 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Trendovi i zanimljivosti

Crni petak se ne odnosi više samo na fizičke prodavnice – internet trgovina preuzima primat. Prema podacima, čak 70 odsto kupovina se sada obavlja onlajn. Posebno zanimljivo je što mnoge kompanije koriste taj dan za viralne marketinške kampanje:

Sifrantni kodovi: Na primer, kompanija Nike je tokom Crnog petka 2020. lansirala kampanju s tajnim kodovima za popust, koji su bili sakriveni u njihovim aplikacijama i društvenim mrežama.

TikTok trendovi: Kratki video zapisi s temom „Black Friday haul“ redovno dosežu milione pregleda, a brendovi koriste influensere za promociju svojih proizvoda.

Pokret „slow shopping“: Alternativa šopingmaniji

Dok jedni žure da ugrabe najbolji popust, sve je popularniji i pokret „slow shopping“ a njegov dan se obeležava svakog 27. novembra kao dan kad se nikad ne kupuje. On poziva ljude da kupuju promišljeno i izbegavaju impulsivne odluke. Ideja je da se umesto masovne kupovine fokus stavlja na kvalitet, održivost i lokalne proizvode. Ovaj trend sve više osvaja i Srbiju, gde se održavaju popusti u radnjama domaćih brendova uz naglasak na održivu modu i etičku potrošnju.

Crni petak nije samo dan velikih popusta, već i fenomen koji odražava naše potrošačke navike, tehnološki napredak i promene u svesti o kupovini. Bez obzira na to da li jurite popuste ili se odlučujete za promišljenu kupovinu, Crni petak sigurno neće ostati neprimećen.

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter