Beograd u nemilosti Zapada? SAD i Nemačka uslovljavaju napredak evrointegracija rešavanjem slučaja paljenja ambasada?!
Rešavanje slučaja paljenja američke, ali i nemačke ambasade, otvorena su pitanja koja Srbija ima sa ove dve velike sile. Zato ne čudi jučerašnja reakcija Ambasade SAD na ukidanje prvostepene presude optuženima za paljenje njihovog objekta 2008. godine, odakle je stigao komentar da taj slučaj “opterećuje bilateralne odnose”.
Šta to zapravo znači i na koji će se način odraziti na odnose Srbije i SAD videće se u narednom periodu, ali je mala verovatnoća da će događaj biti zaboravljen. Toga je, izgleda, svestan i srpski šef diplomatije Ivica Dačić, koji kaže da je za Srbiju važno da zadrži dobre bilateralne odnose sa Amerikom.
– Važno je da u komunikaciji rešavamo sva sporna pitanja koja su od interesa za SAD – rekao je Dačić, istakavši da treba preduzeti sve kako bi se dela, koja su se dogodila 2008. godine posle mitinga “Kosovo je Srbija”, našla pred sudom a počinioci bili kažnjeni.
Dačić je podsetio da je ovo pitanje bitno i za Nemačku, čija je ambasada takođe paljena te februarske noći.
Uslov evrointegracija
Rešavanje paljenja ambasada je taksativno navedeno u sedam uslova vezanih za evrointegracije, kaže za “Blic” direktorka Centra za spoljnu politiku Aleksandra Joksimović.
– Očekivanja su da se kroz vladavinu prava, odnosno adekvatnom istragom počinioci privedu pravdi, a potom i kazne za napade. Posebno se govori i o političkoj pozadini – kaže ona.
Kako navodi, ovi uslovi očigledno nisu trenutni kočničar, ali neće nestati sa agende otvorenih pitanja dokle god ne budu rešena.
Paljenje ambasade – napad na državu
Sličnog je stava i Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose, koji kaže da se radi o poslednjem upozorenju Srbiji, kao i da SAD nemaju više toliko strpljenja.
– I javnost i političari moraju da shvate da je paljenje Ambasade SAD napad na teritoriju jedne države, i da neće biti oprošten. Nemačka, takođe, to nije zaboravila. Ne interesuju ih neki penzionisani policajci ili navijači, već organizatori i donosioci odluka, da se prekine politička bahatost i sprega političara, kriminalaca, navijača, bezbednjaka – priča Janjić, istakavši da su sva dešavanja u vezi sa ovim incidentom snimljena i dokumentovana.
On navodi da se “grdno varaju ljudi poput Tadića, Koštunice, ali i tadašnje vođe SRS među kojima je bio i Vučić, da će ova stvar biti zaboravljena”.
– SAD su za ovu reakciju izabrale odličan tajming kada je u pitanju Vučić. Na njemu je dada najveća odgovornost jer je premijer, a u isto vreme idu izbori, pa se radi i o podršci Amerike – priča on.
Kako kaže, iako posledica nema, ne znači da ih neće biti. One, kaže Janjić, mogu ići od toga da se igra “na kartu” kršenja međunarodnog prava, preko toga da su davana neka obećanja koja nisu ispunjena, zbog čega se urušava podrška. Treća stvar je i pozivanje na krivičnu odgovornost, jer postoji mogućnost da proces i presuda budu doneti u Americi.
Sa druge strane, saradnik na Fakultetu političkih nauka Boban Stojanović ne očekuje ozbiljnije posledice.
– Ambasada SAD je ozbiljna u tome što je rekla, ali mislim da to neće uticati ozbiljnije na dugoročne odnose dve zemlje – kaže on.
"Opterećujući" odnosi sa EU
Osim sa Amerikom, ovih dana se mogao steći utisak da su i odnosi sa EU “pomalo opterećujući”.
To se bar moglo zaključiti iz komentara premijera Vučića, koji je kazao da ga ne zanima šta šef misije EU u Srbiji Majkl Devenport misli. Devenport je o tome i tvitovao, a Vučić kasnije pojasnio da se to odnosilo na mišljenje predstavnika EU o unutrašnjoj politici. Sličnog stava su i pojedinci iz SNS.
– Ono što je Vučić izgovorio pred Devenportom i Johanesom Hanom bilo je teško za slušati. Da li stvarno misli da jedna Velika Britanija neće stati iz svog diplomate, a da EU, bez obzira šta se dešava u poslednje vreme, neće stati iza Britanije. Kada vređate diplomate, nema iznenađenja kada su u pitanju posledice – kaže Janjć, istakavši da nije toliko važan ni sam Devenport, već kakvu sliku o Srbiji prave predstavnici vlasti.
Blic
Foto: Twitter/Rus to En Fr Es News
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74