SVAKODNEVNI STRES: Saznajte kako pomoći tinejdžerima da ga se reše!
Kako starimo, naučimo kako se nositi sa stresom, ali većina tinejdžera ne zna kako se nositi s tim.
Školsko doba je stresno za mnoge mlade ljude. Bilo da se radi o problemima u školi, onima ljubavne ili društvene naravi, u tinejdžerskim godinama sve izgleda još strašnije nego što to zapravo jeste. A kako ljudi imaju moć da im se misli manifestuju na fizičko zdravlje, bitno je znati kako im pomoći.
Kako starimo, naučimo i kako se nositi sa stresom (većina nas, barem delimično), ali većina tinejdžera ne zna kako se nositi s tim. Nekoliko je znakova po kojima ćete prepoznati da se vaše dete ne zna dobro nositi sa stresom:
– Fizička napetost. Opada im kosa, izbile su im akne…
– Muči ih nesanica.
– Često su prehlađeni, boli ih grlo, osip i pate od drugih manjih infekcija češće nego inače.
– Otresiti su i živčani.
Kako pomoći tinejdžeru?
Ako nije očito šta im zadaje stres (ispiti, raskid sa partnerom, nasilje u školi…) pokušajte porazgovarati sa njima. Porazgovarajte i sa njihovim profesorom kako biste dobili više informacija. Ako ne žele razgovarati sa vama o određenom problemu, pričajte generalno o stresu, kako ga se rešiti. Objasnite im kako ste tu da im pomognete, kako nisu sami, o čemu god se radilo.
Postoji nekoliko stvari koje im možete reći ako osećate da ih nešto muči:
– Zapamti, svi smo mi pod stresom. Ne radi se o tome da nešto nije u redu s tobom.
– Ako se suočiš sa tim što te muči i pokušaš to rešiti najbolje što možeš, osećaćeš se puno bolje nego dok bežiš od problema. I ako ovo učiniš, idući put će ti biti puno lakše.
– Tehnike samopomoći kao što je duboko disanje ili meditacija mogu ti pomoći da se rešiš napetosti i hladne glave smisliš kako najbolje rešiti problem.
– Napravi listu svojih pozitivnih osobina koje će ti pomoći da rešiš problem. Kao na primer: Dobar/dobra sam u tome da se zauzmem sa samog/samu sebe a da ne izgubim. Ovo će ti pomoći da se osećaš snažnije i da se suočiš sa svojim strahovima.
– Šta god se dogodilo, tvoja te porodica voli i poštuje sve tvoje napore.
Ukoliko stres postane tako snažan da se mlada osoba ne zna sama sa njim nositi, a izostane pomoć roditelja, moraće sami naći neke puteve a oni znaju biti nezdravi (pušenje, opijanje, drogiranje ili neki drugi oblik rizičnog ponašanja). Ovde ćemo navesti neke načine kojima možete pomoći svom tinejdžeru da se nosi sa stresom zdravo i produktivno:
1. Naučite prepoznati kada je vaš tinejdžer pod stresom – Da li se dovoljno odmara? Da li uzima redovno obroke? Ako ove potrebe nisu adekvatno zadovoljene vaš će tinejdžer to pokazati hroničnom ćudljivošću, nervozom, anksioznošću ili dugotrajnom tugom. Ukoliko imate ćerku posebnu pažnju obratite na zaokupljenost izgledom ili težinom.
2. Upoznajte tinejdžera sa pozitivnim načinima nošenja sa stresom. Suočite se s tim da će stres biti sastavni deo života tinejdžera. Pomognite svom detetu da se nauči osloboditi stresa na zdrav način. To može biti i vrlo jednostavno, dajući mu priliku da s vama razgovora o svojim problemima. Možete mu sugerisati da vežba, dovoljno spava, sluša muziku, piše dnevnik, drži zdravu dijetu ili poseti savetnika/psihologa. Ne zaboravite ga podsetiti na njegove uspehe.
3. Sami budite dobar primer. Mladi često usvoje načine suočavanja sa stresom posmatrajući svoje roditelje. Ukoliko dete vidi da roditelj zapali cigaretu ili popije alkohol svaki put kada je napet, vrlo je verovatno da će se i sam tako ponašati u sličnim situacijama. Zato trebate biti svesni svog reagovanja u stresnim situacijama kako biste bili dobar primer svojoj deci.
4. Ako znakovi stresa ne prestaju, potražite pomoć. Mogući izvori pomoći: lekar, terapeut, školski psiholog, savetovališta za mlade i slično.
Obezbedite zonu bez stresa
Obično svako ima neko mesto ili aktivnost koji ga opuštaju, gde pritisak jednostavno nestaje. Ne bi bilo čudno da vaš tinejdžer još uvek ne ume da prepozna koje je to mesto ili šta je to što ga opušta. Posmatrajte ga i pomozite mu da otkrije šta je to što njega lično smiruje (nekome prija crtanje, nekome čitanje, nekome muzika, nekome igrice i sl.). Isto tako, kad god primetite da je napeto, umorno i sl. skrenite mu pažnju da treba da se opusti.
Potrudite se da u porodici bude što manje kritike
Tinejdžeri osećaju pritisak sa svih strana, već samo šetanje hodnikom škole za njih predstavlja određenu vrstu testa. Kuća zato može da bude pravo besktvo od kritika spoljnog sveta, bile one realne ili ne. Nije lako uvek odmeravati reči, ali je važno da se kao roditelj tinejdžera potrudite da neka razmišljanja možda i zadržite za sebe videći da ih vaš tinejdžer primećuje i sluša svakodnevno i van kuće.
Fizička aktivnost
Imajte na umu da je vežbanje važno i za tinejdžere. Ako se vaš tinejdžer ne bavi sportom jedna od prvih stvari koja pomaže protiv stresa je malo više kretanja. Možete uvesti zajedničke vežbe kod kuće, pronaći teretanu ili fitnes centar samo za dete ili možda neki timski sport radi veće zabave.
Razgovor sa profesorima
Podstaknite dete na razgovor sa profesorima. Tinejdžeri dosta lupaju glavu o tome šta profesori misle o njima, šta očekuju i žele od njih. Ovo stvara napetost koja je u velikom broju slučajeva potpuno bespotrebna. Kako bi se izbegla ova situacija važno je da dete progovori i postavi pitanje profesoru uvek kada ga nešto zanima. Bilo da ima pitanje, da mu nešto nije jasno, da mu je potrebno objašnjenje oko dobijene ocene i sl. Ovi razgovori pomažu da se smanji stres, profesor bolje upozna i razume i dete shvati da su profesori tu da pomognu.
Male nagrade
Nagradite dete s vremena na vreme. Male nagrade su dobrodošle u odnosu sa vašim tinejdžerom, ne kao podmićivanje ili nagrada za određeni uspeh već kao način da detetu pokažete da vidite i cenite trud koji ulaže u obaveze koje ima. Bilo da ga sačekate posle škole sa omiljenim slatkišom, platite mu bioskop ili omiljenu muziku, poruka treba da je uvek ista – da ste ponosni na njega, da čestitate na uloženom trudu i da želite da vaše dete bude srećno.
Izvor: opusteno.rs
Foto: Arhiva
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74