
7 KORAKA DO ZADOVOLJSTVA: Šta se sve dešava u mozgu dok doživljavamo VRHUNAC?
Vođenje ljubavi je po mnogo čemu specifično stanje organizma.
PROČITAJTE JOŠ:
GUŽVE NA GRANIČNIM PRELAZIMA: Kolona vozila na Horgošu dugačka pet kilometara!
Pojedini delovi tela se isključuju, dok su drugi aktivniji nego inače.
Ali, put do zadovoljstva je poprilično zamršen, bar kada se pogleda šta sve u telu mora da se dogodi da bismo doživeli vrhunac.
Stručnjaci objašnjavaju šta se u mozgu događa tokom vođenja ljubavi:
1. Logički deo mozga se isključuje
Postoji razlog zašto se ljudi osećaju hrabrije i manje zabrinuto tokom seksa – deo mozga koji je zadužen za logičko razmišljanje privremeno odlazi na godišnji odmor.
– Bočni orbitofrontalni korteks postaje manje aktivan tokom seksa. To je deo mozga koji je odgovoran za razum, donošenje odluka i vrednosnih sudova. Deaktivacija ovog dela mozga povezana je i sa manjim osećanjem straha i anksioznosti – kaže klinički psiholog Danijel Šer.
Ova neaktivnost pomenutog dela mozga, u stvari, ima smisla, jer strahovi i teskoba su neprijatelji dobrog seksa.
2. Više delova mozga učestvuje u orgazmu
Pogled na ljudski mozak otkriva da postoji više regija mozga koje su uključene u seksualno uzbuđenje.
– Istraživači su otkrili da genitalni senzorni korteks, motorička područja, hipotalamus, talamus i substantia nigra svetle na uređajima (MRI ili PET) tokom orgazma – objasnio je psiholog Kajt Sukel.
Talamus pomaže u objedinjavanju informacija o dodiru, pokretu i svim seksualnim uspomenama ili fantazijama koje bi neko mogao da prizove u misli kako bi mu pomogle da doživi orgazam. U međuvremenu, hipotalamus je zauzet proizvodnjom oksitocina, hormona i neurotransmitera za koji istraživači veruju da je povezan sa osećanjem povezanosti i seksualnog uzbuđenja.
– Motorička područja su, takođe uključena jer se telo kreće tokom seksa, a genitalni senzorni korteks registruje dodire u donjim delovima tela – dodao je Sukel.
3. Mozak oslobađa talas dopamina
Tokom orgazma, mozak radi prekovremeno kako bi proizveo mnoštvo različitih hormona i neurohemikalija. Jedan od njih je dopamin, hormon koji je odgovoran za osećanje zadovoljstva, želje i motivacije.
– Neki smatraju dopamin hemikalijom uživanja, iako su istraživanja pokazala da nam daje mnogo više od dobrog provoda – rekao je Sukel.
Nedostatak dopamina ispoljava se u ljudima kao manjak produktivnosti i volje, kao loše raspoloženje, slabija koncentracija i pamćenje…
4. Oslobađaju se oksitocin i prolaktin
Drugi hormon koji mozak stvara tokom orgazma je oksitocin. Proizvodi ga hipofiza, oslobađa se u hipotalamusu, a zaslužan je za to da se osećamo bliski s drugima i podstiče naklonost
– Oksitocin je poznat kao hormon povezanosti, a oslobađa se tokom dojenja, podstiče osećanje ljubavi i privrženosti – objašnjava Sukel.
On dodaje da se tokom orgazma oslobađa i prolaktin koji je odgovoran za osećanje zadovoljstva tokom vrhunca. Takođe, to je glavni hormon odgovoran za proizvodnju mleka nakon trudnoće.
Oba hormona mogu da igraju različite uloge u našem telu i deo su načina na koji mozak jača naše društvene veze.
5. Mozak je stimulisan slično kao kod uzimanja opijata
Mozak doživljava seks kao nešto prijatno i aktivira deo zadužen za nagrađivanje. To su iste reakcije koje se pokreću kao odgovor na upotrebu droge, konzumiranje alkohola, kockanje, slušanje omiljene muzike ili tokom uživanja u omiljenoj hrani, kažu stručnjaci.
– Iznenađujuće, mozak ne razlikuje seks i druga prijatna iskustava. Delovi vašeg mozga koji se osećaju dobro nakon uživanja u dezertu ili pobede u pokeru su ista područja koja zasvetle tokom orgazma – navodi Šer.
6. Ispuštaju se hemikalije zbog kojih smo manje osetljivi na bol
Tokom seksa bol nije toliko intenzivan, u stvari, manje smo osetljivi.
– Kad se hipofiza aktivira, oslobađaju se endorfin, oksitocin i vazopresin, a oni su zaslužni za manji osećaj bola, kao i za intimnost i povezanost – izjavila je doktorka Džes O’Rajli.
7. Ženski mozak proizvodi oksitocin i nakon orgazma
Mozgovi oba pola doživljavaju oslobađanje oksitocina tokom vođenja ljubavi, koji je delimično odgovoran za stvaranje osećanja bliskosti i povezanosti. Međutim, mozak žena se ponaša malo drugačije nakon vrhunca.
– Kod žena oksitocin nastavlja da se oslobađa i nakon orgazma, što može da objasni motivaciju za grljenje posle odnosa – ističe Šer.
Happy BSC je spremio za vas najmoderniju mobilnu aplikaciju da biste nas lakše pratili i bili u toku sa svim vestima. Našu aplikaciju možete preuzeti za ANDROID i iPHONE
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74
Pročitaj još iz rubrike

PET KLJUČNIH: Koje su razlike između ženskog i muškog orgazma?

TAJNA SREĆNE VEZE: Osobine koje privlače muškarce

NIJE SVE U GODINMA: Koliko bi partner trebalo da bude stariji za idealan brak?
