
Foto: FREEPIK.COM/EyeEm
RANO PREPOZNAVANJE I SMERNICE: Stručnjak otkriva kako pravilno da izmerimo pritisak kod kuće
Hipertenzija je jedan od vodećih faktora rizika za nastanak srčanog i moždanog udara, kao i za hroničnu bubrežnu bolest
Opasnost hipertenzije leži u činjenici da ne boli. Ako se ne prepozna i ne leči, s vremenom može izazvati ozbiljna sistemska oštećenja – srca, mozga, bubrega i krvnih sudova. Zato je pravovremeno otkrivanje, redovna kontrola i odgovarajuća terapija od ključne važnosti za očuvanje zdravlja i prevenciju komplikacija.
Rano prepoznavanje i smernice
Hipertenzija se zvanično dijagnostikuje kada su vrednosti krvnog pritiska iznad 140/90 mmHg. Međutim, prema najnovijim evropskim smernicama, vrednosti u rasponu od 120–139/70–89 mmHg zahtevaju pojačano praćenje. Kod osoba sa pridruženim faktorima rizika, kao što su dijabetes melitus ili hronična bubrežna bolest, ove granične vrednosti mogu biti razlog za uvođenje terapijskih mera. Stalno praćenje krvnog pritiska, adekvatna terapija i promene životnih navika predstavljaju osnovu uspešne borbe protiv kardiovaskularnih bolesti.
Farmaceuti kao važna karika u sistemu
– Farmaceuti u javnim apotekama sve češće su prvi zdravstveni radnici s kojima pacijenti dolaze u kontakt. Zbog svog položaja u zdravstvenom sistemu i česte komunikacije sa pacijentima, farmaceuti imaju značajnu ulogu u ranom prepoznavanju hipertenzije, savetovanju i usmeravanju pacijenata ka lekaru. U tom cilju je pokrenut projekat Farmaceutske komore Srbije – Savetnik za hipertenziju,sa idejom da se građanima omogući stručna, lako dostupna i strukturisana zdravstvena usluga u apoteci, kao podrška u kontroli krvnog pritiska – objašnjava Milena Milojević, magistar farmacije u Farmaceutskoj komori Srbije.
PROČITAJTE: PRAZNI CREVA BRZINOM SVETLOSTI: Jednostavno rešenje za probleme sa zatvorom
Uloga savetnika za hipertenziju
Savetnici za hipertenziju su farmaceuti koji su prošli akreditovanu stručnu obuku i osposobljeni su da pruže sveobuhvatnu podršku pacijentima kroz objašnjenje kako i kada da se uzimaju lekovi, šta se može očekivati od terapije i na šta treba obratiti pažnju (neželjeni efekti, interakcije sa hranom i pićem).
– Savetujemo o pravilnom merenju krvnog pritiska kod kuće, ujutru i uveče, u sedećem položaju, u miru, sa dva merenja u razmaku od jednog minuta. Takođe, i o nefarmakološkim merama, pravilnoj ishrani, uvođenju fizičke aktivnosti, prestanku pušenja i umerenoj konzumaciji alkohola. Preporuke za upotrebu dodataka ishrani, kao što su preparati na bazi belog luka, omega-3 masnih kiselina i drugih prirodnih sastojaka koji mogu doprineti boljoj kontroli krvnog pritiska. Korišćenje suplemenata mora biti usklađeno sa propisanom terapijom, jer mogu stupiti u interakcije sa lekovima i dovesti do neželjenih efekata ili umanjene efikasnosti terapije. Zato je savetovanje sa farmaceutom pre upotrebe ovih proizvoda neophodno – ističe Milojević.
Zašto je savetovanje važno
Uz pravovremenu edukaciju, podršku i jasno razumevanje terapije, moguće je efikasno kontrolisati krvni pritisak i smanjiti rizik od ozbiljnih komplikacija, kao što su moždani udar, infarkt miokarda ili oštećenje bubrega.
– Redovno praćenje, savetovanje i stalna dostupnost farmaceuta u apoteci značajno povećavaju šansu za bolju adherenciju i kvalitetniji život pacijenata. Savetnika za hipertenziju možete prepoznati po posebnom bedžu na uniformi. Spisak svih savetnika dostupan je na sajtu Farmaceutske komore Srbije – zaključuje Milojević.
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74
Pročitaj još iz rubrike

OBOLELO 20 MILIONA LJUDI: Zvanično prepoznat novi tip dijabetesa
