Izvor: MAGAZIN POLITIKA
26.11.2024 u 17:55
0

PIRINČANO BRAŠNO NAJBRŽE PODIŽE ŠEĆER: Koje pecivo nadima, a koje možete da jedete do mile volje

Za najbolje pecivo baza treba da bude speltino brašno, jer ima umerenu količinu glutena. Lepa kombinacija su speltino, ražano i heljdino brašno

Kada govorimo o brašnu i mešenju, pecivu i hlebu- prva asocijacija su pšenično brašno i mirisna vekna belog hleba. Ipak, to danas nije tako, jer postoji mnogo više opcija i mogućnosti, a nutricionista Ana Todorović objašnjava koje brašno da birate ako imate određene zdravstvene tegobe, koja imaju više vlakana, koja sadrže gluten, a koje vrste ne.

PIRE KROMPIR NA NAJUKUSNIJI NAČIN: Uz ove trikove oduševljenje je zagarantovano

„Važno je da vodimo računa da smo više u alkalnoj, a ne u kiseloj sredini. Ukoliko konzumiramo dosta namirnica koje daju kiselu reakciju, podložniji smo bolestima. Uvek se uz hleb koji jedemo dodaje sveže povrće i to je idealno da se pe-ha izbalansira, zdravije je i bezbednije“, rekla je Todorović navodeći da vrste brašna koje dovode do kisele reakcije u organizmu su belo pšenično brašno, kukuruzno, ovseno, ražano, ječmeno, pirinčano, brašno od leblebija.

S druge strane do bazne reakcije dovode proseno brašno, heljdino, speltino.

Pšenično brašno

Pšenično brašno se najčešće koristi u svakodnevnoj ishrani. Postoji belo, integralno i celozrnasto. Belo pšenično brašno je rafinisano, što znači da su uklonjena vlakna, vitamini i minerali. Integralno pšenično brašno sadrži sve delove zrna, pa je bogatije vlaknima i hranljivim materijama.

„Pšenično brašno može da konzumira većina ljudi, osim onih koji imaju celijakiju ili osetljivost na gluten.Belo pšenično brašno ne bi trebalo da koriste osobe sa dijabetesom, insulinskom rezistencijom i gojazne osobe“, navodi Todorović.

Ovseno brašno

Ovseno brašno se dobija mlevenjem ovsenih zrna. Ono je bogato vlaknima, posebno beta-glukanima, koji mogu pozitivno uticati na nivo holesterola i zdravlje srca. Ovseno brašno je popularno u zdravim receptima zbog svog nuitritivnog sastava.

Ovseno brašno je bezglutensko, ali može doći do kontaminacije glutenom tokom obrade i ono je pogodno za većinu ljudi, uključujući osobe sa dijabetesom, zbog nižeg glikemijskog indeksa.

Ražano brašno

Raženo brašno je dobijeno mlevenjem raži i koristi se za pravljenje hleba, posebno u Evropi. Sadrži više vlakana od pšeničnog brašna i ima niži glikemijski indeks, zbog čega je pogodno za ljude sa dijabetesom ili koji žele da kontrolišu nivo šećera u krvi. Dobar je izbor za osobe sa dijabetesom ili one koji žele da poboljšaju varenje zbog visokog sadržaja vlakana. Osobe sa celijakijom ne smeju da jedu raženo brašno, jer sadrži gluten.

Speltino brašno

Spelta je starija vrsta pšenice koja sadrži gluten, ali se često smatra lakšom za varenje. Speltino brašno je bogato vlaknima, vitaminima B kompleksa i mineralima poput magnezijuma.

„Speltino brašno može da konzumira većina ljudi, uključujući i osobe koje ne imaju problema sa glutenom. Zbog lakše probavljivosti, neki ljudi sa blažim oblicima osetljivosti na gluten mogu tolerisati speltino brašno bolje nego običnu pšenicu. Osobe sa celijakijom, koje su alergične na gluten, treba da izbegavaju speltino brašno“, objašnjava Todorović.

Heljdino brašno

Heljda nije žitarica, već seme biljke koja nije povezana sa pšenicom, takozvana pseudožitarica, pa je prirodno bezglutenska. Bogato je vlaknima, biljnim proteinima, mineralima i antioksidantima.

Heljdinom brašnu mogu da se raduju svi, jer je bezglutensko i bogato hranljivim materijama. Posebno je pogodna za osobe sa celijakijom, glutenosetljivošću, kao i za one sa dijabetesom, jer se polako razgrađuje i ne izaziva brzi porast šećera u krvi.

Kukuruzno brašno

Kukuruzno brašno se dobija mlevenjem sušenog kukuruza i koristi se u različitim vrstama jela, posebno u jelima poput polente, kukuruznog hleba, tortilja i peciva. Kukuruzno brašno je bogato ugljenim hidratima, dok je relativno siromašno proteinima i vlaknima u poređenju s nekim drugim vrstama brašna. Postoji nekoliko vrsta kukuruznog brašna, uključujući žuto i belo, a brašno se može koristiti u rafinisanom obliku ili u integralnoj varijanti.

„Kukuruzno brašno je prirodno bezglutensko, što ga čini pogodnim za osobe sa celijakijom ili necelijakijskom glutenosetljivošću. Iako kukuruzno brašno ima viši glikemijski indeks, može biti deo ishrane osoba sa dijabetesom, ali u umerenim količinama, jer se preporučuje izbegavanje brašna sa visokim GI. Kombinovanje kukuruznog brašna sa brašnom bogatim vlaknima može smanjiti njegov uticaj na šećer u krvi.: Kukuruzno brašno je dobar izbor za osobe sa alergijama na pšenicu, jer je potpuno bezglutensko i ne izaziva reakcije povezane sa pšenicom. Zbog visokog glikemijskog indeksa, osobe sa dijabetesom ili oni koji žele da kontroliraju nivo šećera u krvi trebalo bi da ga konzumiraju u manjoj meri i sa pažnjom. Kukuruzno brašno se često meša sa drugim vrstama brašna kako bi se postigao bolji nutritivni profil i tekstura u pečenju“, objašnjava nutricionista.

Šta pokazuje glikemijski indeks brašna?

Glikemijski indeks brašna je od izuzetne važnosti jer je pokazatelj kojom će brzinom, nakon konzumacije brašna, šećer u krvi porasti.

Glikemijski indeksi različitih vrsta brašna:

– Pirinčano brašno 95

– Belo pšenično brašno 85

– Kukuruzno brašno 70

– Proseno brašno 70

– Speltino brašno 50

– Ječmeno brašno 45

– Ražano brašno 45

– Heljdino brašno 40

– Brašno od leblebija 35

– Ovseno brašno 26

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter