Izvor:
28.01.2019 u 19:23
0

MILORAD DODIK: Uputio zvanični poziv predsedniku Srbije da poseti BIH!

Članovi Predsedništva BiH, Milorad Dodik, Željko Komšić i Šefik Džaferović u utorak putuju u dvodnevnu posetu Briselu. – Dodik podržao Deklaracija koju je usvojio Hrvatski narodni sabor.

Predsedavajući Predsedništva BiH, Milorad Dodik, razgovarao je sa ambasadorom Srbije u BiH, Aleksandrom Đorđevićem, kome je uručio zvanični poziv predsedniku Srbije, Aleksandru Vučiću, da poseti BiH, saopšteno je iz kabineta predsedavajućeg Predsedništva BiH.

Dodik i ambasador Đorđević su razgovarali o sutrašnjoj poseti članova Predsedništva BiH Brisel, kao i o nedavnoj inicijativi SDA za promenu imena Republike Srpske, koja je, kako su konstatovali, antidejtonska i neodgovorna i predstavlja provokaciju koja ne doprinosi stabilnosti BiH.

Predsedavajući Dodik i ambasador Đorđević razgovarali su i o ostalim političkim temama u BiH i regionu, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu Predsedništva BiH.

Dodik podržao Deklaraciju HNS

Predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik rekao je da je Deklaracija koju je usvojio Hrvatski narodni sabor (HNS) politički stav jednog od konstitutivnih naroda u BiH i da lično misli da je, „posle dugogodišnje majorizacije Hrvata od Bošnjaka, bilo za očekivati i radikalnije stavove”.

On je naglasio da Republika Srpska podržava princip ravnopravnosti konstitutivnih naroda, te da razume da Hrvatima nije prihvatljivo da se vlast na nivou Federacije BiH i BiH uspostavlja bez njihovih legitimnih predstavnika, kao ni da Bošnjaci biraju njihovog člana Predsedništva BiH.

– S druge strane, verujem da je svima apsolutno jasno da je Republika Srpska nedodirljiva i da bilo kakva mogućnost promene njene teritorije nije i nikada neće biti moguća – naglasio je Dodik.

Kako je naveo, Hrvati su po Dejtonskom sporazumu bili ravnopravni sa Bošnjacima u Federaciji BiH, ali su kasnijim nametnutim odlukama OHR-a i preglasavanjem u Ustavnom sudu BiH, potpuno politički marginalizovani.

– To je nešto što mi i te kako razumemo i u tom smislu, podržavamo njihova nastojanja da ponovo uspostave ravnopravnost na prostoru Federacije BiH – rekao je Dodik.

Hrvatski narodni sabor usvojio je 26. januara Deklaraciju kojom se traže izmene Ustava i Izbornog zakona BiH, uz ocene da je trenutno ustavno, institucionalno i političko stanje u potpunosti neprihvatljivo za Hrvate u BiH.

Prvo zajedničko putovanje članova Predsedništva BiH u Brisel

Članovi Predsedništva BiH, Milorad Dodik, Željko Komšić i Šefik Džaferović u utorak putuju u dvodnevnu posetu Briselu, gde će se sastati sa najvišim zvaničnicima Evropske unije.

To će ujedno biti i njihova prva zvanična poseta inostranstvu otkako su u oktobru prošle godine izabrani za članove Predsedništva BiH.

Kako navodi Hina, Dodik, Komšić i Džaferović sutra bi trebalo da se sastanu sa visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost Federikom Mogerini, a u sredu sa evropskim komesarom za proširenje i susedsku politiku Johanesom Hanom i predsednikom Evropskog saveta Donaldom Tuskom.

Hrvatska agencija navodi da se članovi Predsedništva BiH nadaju se da će u Briselu dobiti garancije da će BiH ove godine dobiti status kandidata za članstvo u EU, iako za to još nisu ispunjene ni formalne pretpostavke.

Kako objašnjava, Evropskoj komisiji još nisu poslati odgovori na dodatna pitanja iz upitnika o stanju u zemlji, a tek nakon toga je moguće da se razmotri zahtev za odobravanje kandidatskog statusa.

Uoči odlaska u Brisel, predsedavajući Predsedništva BiH, Milorad Dodik, rekao je da je evropski put te zemlje deo konsenzusa svih političkih aktera u BiH i poručio da nije dobro da bilo koja strana u BiH zbog svojih „uskopolitičkih interesa” taj konsenzus ucenjuje i narušava, prenose Nezavisne novine.

Dodik je ocenio da je potrebno što pre obezbediti kandidatski status i da svi rade na tome neopterećeni drugim pitanjima, saopšteno je iz kabineta predsedavajućeg Predsedništva BiH, prenosi Tanjug.

– Smatram da je usvojeni mehanizam koordinacije jedini i ispravan način na koji BiH treba da se kreće prema EU i da evropske integracije BiH ne treba da budu opterećene pojedinačnim političkim afinitetima i procesima koji sa evropskim integracijama nemaju nikakve veze – istakao je Dodik.

On je ocenio da činjenica da tri meseca nakon izbora još nije formirana vlast na nivou BiH „najbolje ilustruje trenutno stanje u BiH”.

– Umesto dobrih vesti iz BiH, mi u Brisel nosimo samo institucionalnu krizu. Stiče se utisak da je neko svesno u BiH odugovlačio izradu odgovora na Upitnik kako bi se poslala poruka evropskim zvaničnicima o potrebi neke vrste intervencionizma – rekao je Dodik.

On je naglasio da će se „energično usprotiviti” daljem usložnjavanju unutrašnjih prilika u BiH i pokušajima prizivanja bilo kakve intervencije međunarodne zajednice.

Dodik napominje da međusobni dogovor izabranih predstavnika konstitutivnih naroda „predstavlja jedinu formulu za rešavanje problema” u toj zemlji.

Tokom posete Briselu nije predviđen sastanak članova Predsedništva BiH sa predsednikom Evropske komisije Žan Klod Junkerom što, napominje Hina, lokalni mediji u BiH vide kao „još jedan dokaz da članovi Predsedništva BiH u Brisel putuju praznih ruku” i da ih tamo i ne očekuju razgovori koji bi mogli da donesu neku naročitu korist za zemlju.

Uz to, napominje hrvastka agencija, vlada bojazan kako će se članovi Predsedništva BiH ponašati i šta će govoriti u Briselu, imajući u vidu da su već mesecima u svađi oko niza pitanja, a da državni vrh nedeljama nije zasedao jer je blokirano uspostavljanje novog saziva Saveta ministara.

Komšić i Džaferović, naime, ne žele da daju saglasnost da se za predsedavajućeg Saveta ministara imenuje Zoran Tegeltija iz Dodikovog Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), sve dok on ne da jamstva da neće kočiti približavanje BiH NATO savezu.

S druge strane, Dodik u takvim okolnostima odbija da sazove sednicu Predsedništva BiH i da učestvuje u donošenju bilo kakvih odluka, sve dok Tegeltija ne bude imenovan.

Bošnjački član Predsedništva BiH, Šefik Džaferović, rekao je danas novinarima u Sarajevu da je ovo, ipak, važna poseta jer treba da se potvrdi strateško opredeljenje države za nastavak procesa evropskih integracija.

– Ovo je poruka Predsedništva Bosne i Hercegovine da želimo gradimo evropski put naše zemlje, što je moguće brže – poručio je Džaferović.

Govoreći o tome što EK još nisu poslati odgovori na dodatna pitanja iz upitnika o stanju u zemlji, Džaferović je rekao da je to „samo tehničko pitanje” i najavio da će odgovori uskoro biti dovršeni.

– Ostaje da se prevedu na engleski jezik i obave neke tehničke stvari”, tvrdi Džaferović.

U junu 2018. BiH je od Evropske komisije dobila dodatna 653 pitanja, nakon što joj je punih 14 meseci trebalo kako bi odgovorila na prvobitnih 3242.

Evropska komisija tražila je od BiH relevantnije i novije statističke pokazatelje, dodatna pojašnjenja na već date odgovore, ali je reagovala na činjenicu da na neka od pitanja iz prvobitnog upitnika iz Sarajeva uopšte nije stigao odgovor.

Predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović ranije danas je izjavila da od sastanka članova Predsedništva BiH u Briselu sa zvaničnicima EU, očekuje da će doći do oživljavanja evropskog puta BiH.

Izvor: Tanjug
Foto: Twitter/N1infoSA

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter