KINA ODBACUJE OPTUŽBE: Samozvani špijun Vang Lićijang je osuđeni prevarant kog traži šangajska policija! (VIDEO)
Kina je odbacila navode samozvanog špijuna koji je zatražio azil u Australiji i navela da je reč o osuđenom prevarantu kog traži šangajska policija.
Australijski mediji su preneli da je kineski prebeg Vang Lićijang australijskoj kontraobaveštajnoj službi dao informacije o načinima kako Kina sprovodi operacije u inostranstvu i otkrio identitete visokopozicioniranih kineskih vojnih obaveštajaca u Hongkongu.
Vang je takođe tvrdio da je 2015. bio umešan u kidnapovanje jednog od pet hongkonških prodavaca knjiga osumnjičenih za rasturanje disidentskih sadržaja.
Prema sopstvenim rečima, Vang sada sa ženom i detetom živi u Sidneju i zatražio je politički azil.
Kineska ambasada je danas iznela saopštenje šangajske policije u kom se navodi da je Vang u oktobru 2016. osuđen na godinu i tri meseca zatvora zbog prevare.
Navedeno je da ga policija sada traži zbog slučaja prevare ranije ove godine.
– Šangajska policija je 19. aprila 2019. otvorila istragu o Vangu koji je navodno na prevaru uzeo 4,6 miliona juana od osobe koja se preziva Šu, putem lažnog investicionog projekta u februaru, vezanog za uvoz automobila – navodi se u tom saopštenju.
Ambasada je navela da je Vang 10. aprila otišao u Hongkong s lažnim kineskim pasošem i lažnom hongkonškom boravišnom dozvolom.
Ukoliko se njegovi navodi pokažu kao tačni, Vang bi bio prvi kineski obaveštajac koji se razotkrio. On je listu Najn netvorks (Nine Networks) rekao da mu preti zatvor, pa čak i pogubljenje, ako bi se vratio u Kinu.
Vang tvrdi da je bio deo investicione kompanije sa sedištem u Hongkongu koja je kineskoj vladi bila paravan za političku i ekonomsku špijunažu u Hongkongu, što je uključivalo infiltraciju na univerzitete i uznemiranje i hakerske napade na disidente.
Takođe, Vang se, prema priznanju, 2018. umešao u lokalne izbore na Tajvanu koristeći južnokorejski pasoš. Naveo je i da su postojali planovi ometanja predsedničkih izbora na Tajvanu u januaru.
Trećina australijskog izvoza odlazi u Kinu, ali su odnosi dve zemlje već neko vreme loši.
Vlada u Kanberi pokušava da neutrališe kineski uticaj zabranom političarima da primaju donacije iz inostranstva i svih tajnih inostranih mešanja u australijsku politiku.
Australijski ministar finansija Džoš Frajdenberg je novinarima juče rekao da su Vangove tvrdnje "veoma uznemirujuće".
– To je sada u rukama nadležnih službi. Vlada se neće izvinjavati zbog snažnih mera koje je preduzela da bi osigurala postojanje zakona o stranom mešanju. Uvek ćemo braniti naše nacionalne interese, bilo da se radi o spoljnoj politici, stranim investicijama ili drugim povezanim pitanjima – rekao je Frajdenberg.
Premijer Skot Morison je odbacio navode da kineska vlada pokušava da "preotme" australijski politički sistem i da su obaveštajne službe sposobne da se izbore sa svim eventualnim pretnjama.
Izvor: B92
Foto: bbc.co.uk/Printscreen
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74