
Foto: printscreen:insta
„DEVOJČICE IZ SRBIJE PRODAJU ZA 120.000 EVRA“: Pedofili LOVE DECU preko interneta i OVIH OGLASA
Pedofili svoj kriterijum potražnje spustili od nula do 3,5 godine starosti
Devojčice i devojke od 11 do 25 godina, ali i mlađe, najčešće su mete internet predatora, odnosno onih koji se bave trgovinom ljudima. Nedavno je oktriven zastrašujuć podatak da se cena devojčica i devojaka na crnom tržištu trgovine ljudima kreće i do 120.000 evra.
Ovi zastrašujući podaci izneti su na tribini „Trgovina ljudima i opasnosti na internetu“ koja je održana pre nekoliko dana povodom obeležavanja Međunarodnog dana ukidanja ropstva.
– Nezvaničan podatak je da su deca iz Srbije i Rusije najskuplja na tržištu i njihova cena se kreće do 120.000 evra. Takođe, nelegalno usvajanje je jedan od oblika trgovine ljudima. Prema poslednjim podacima Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima, prošle godine je broj žrtava u našoj zemlji bio 76, od kojih je 71 srpske nacionalnosti – rekla je Aleksandra Urošević, trening menadžer Unitas fonda.
Povodom obeležavanja Međunarodnog dana ukidanja ropstva, u EU info centru u Beogradu održana je tribina „Trgovina ljudima i opasnosti na internetu“ , na kojoj je bilo reči i o ceni dece na tržištu, ciljnoj grupi trgovaca ljudima, kao i o najboljem načinu zaštite.
– Ogroman profit i nizak rizik da će trgovac biti uhapšen su razlozi iz kojih je ova kriminalna industrija u ekspanziji – istakla je Urošević.
Ona je otkrila da je trgovina ljudima „nabrže rastuća grana kriminalne industrije“ i da ostvaruje profit veći od 152 biliona dolara na godišnjem nivou.
– Jednu osobu koju trgovci ljudima kupe, mogu da otplate za sedam dana – kaže ona.
Upravo zbog toga, trgovci ljudima motivisani su da na internetu mapiraju i decu iz Srbije.
– Najčešće žrtve su ženske osobe starosti od 11 do 25 godina, jer su najranjivije u tom periodu života. To su deca koja iz porodica koje su u ekonomskom i socijalnom smislu deprimirane, siromašne, ali treba napomenuti ni da sam stalež nije nešto što vas zapravo štiti od ulaska u lanac trgovine ljudima – dodala je Urošević.
Na konferenciji je napomenut i zastrašujuć podatak da su „pedofili svoj kriterijum potražnje spustili od nula do 3,5 godine starosti“.
– Seksualni odnos sa decom u toj uzrasnoj kategoriji najviše se plaćaju – rekla je Urošević i dodala je da je u Srbiji prošle godine raksrinkana jedna sajber jazbina.
– Sajber jazbine su organizovane kuće, to su prostori koji se iznajmljuju, gde se na različite visoko organizovane načine regrutuju deca koja se izlažu nasilju ili seksualno zlostavljaju, maltretiraju, slikaju u raznim pozama, a onda se taj materijal na organizovan način, putem dark veba, dalje distribuira – objasnila je Urošević, i podsetila da je poslednja sajber jazbina u Srbiji raskrinkana 2018. godine u Bačkom Petrovom Selu.
UZNEMIRUJUĆI OGLAS PRONAĐEN NA SAJTU ZA PRODAJU DECE: „Karina“ je ista Danka a post je od pre 15.dana
Još neki od oblika ove kriminalne industrije su i radna eksploatacija (građevinarstvo, poljoprivreda, ratovanje), nekomercijalna eksploatacija (prinudni brak, ilegalno usvojenje) i drugi oblici trgovina organima, prošnja i kriminal.
Trgovina ljudima se, najčešće, krije iza oglasa za posao, modnih agencija, salona za masažu, eskort ili agencija za poslovnu pratnju, barova i striptiz klubova, studiranja u inostranstvu, a najveći prostor za vrbovanje žrtava predstavlja internet.
Ako osoba odluči da se javi na određeni oglas za posao, Urošević preporučuje da se „obavezno pretraži sajt APR-a kako bi se uverili da dati poslodavac ima uredno registrovan matični broj, PIB i broj fiksnog telefona na sajtu Agencije za privredne registre“.
S obzirom na to da trgovci ljudima organizuju ljude koji će raditi za njih i stupati u kontakt sa devojčicama, neophodna je apsolutna obazrivost „jer su u pitanju izuzetni psiholozi skloni manipulaciji.“
– Neophodno je alarmirati širu javnost i posebno senzitivisati roditelje da izgrade poverenje sa svojom decom i dopru do njih kako bi deca prihvatila nužne savete koji ih mogu zaštititi od upadanja u lanac trgovine ljudima. Ključ je da se od najranijeg detinjstva stvara poverenje između deteta i roditelja, nikako prinudni razgovori ili zabrane. Podrazumeva se ogranicen pristup kompjuteru i internetu – zaključila je ona.
Ono što je posebno važno i neophodno, jeste da profil svakog deteta na društvenim mrežama bude zaključan, da njihovi „internet prijatelji“ budu isključivo osobe koje dete poznaje. Takođe, važno je i da se dete ne taguje na fotografijama, ne sme da se „locira“, a ne treba ni detaljno da opisuje vlastita interesovanja.Ukoliko sumnjate da je vaše dete ugroženo, vrbovano ili izloženo bilo kakvom obliku online nasilja, možete se obratiti, pre svega policiji, pozivom 192, kao i Nacionalnom kontakt centru za bezbednost dece na internetu, na broj 19833.
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74
Pročitaj još iz rubrike

DEČAK ILIJA (12) NESTAO U ZEMUN POLJU: Posle škole se nije vratio kući

PREKINUTA MLADOST NA PUTU DO KUĆE: Otkriveni potresni detalji ubistva Dušice Ilić
