Izvor: Kurir
28.07.2024 u 18:13
0

SRBIJA POKAZALA ZUBE DRIM TIMU: Orlovi sjajno krenuli, a onda se pojavio neverovatni Kevin Durent!

Košarkaši Srbije poraženi su od Sjedinjenih Američkih Država na startu Olimpijskih igara rezultatom 110:84 (25:20, 33:29, 26:16, 26:19).

Utakmica je odigrana pred oko 27.000 gledalaca na stadionu „Pjer Moro“ u Lilu.

Tim Svetislava Pešića narednu utakmicu igra u sredu od 17.15 protiv Portorika, dok Amerikanci iste večeri igraju protiv Južnog Sudana.

U timu Srbije Nikola Jokić je postigao 20 poena, Bogdan Bogdanović 14, Ognjen Dobrić 13, Vasilije Micić 11, Aleksa Avramović 10.

Ekipu SAD predvodili su Kevin Durent sa 23 poena, Lebron Džejms sa 21, Džejru Holidej sa 15, Devin Buker sa 12 i Entoni Edvards i Stef Kari sa po 11 poena.

Amerikanci su imali sjajno šutersko veče, te su pogodili čak 18 trojki iz 32 pokušaja, što je neverovatnih 56 odsto.

Srbija je pogodila devet trojki iz 37 pokušaja (24 odsto).

Srbija je dobro krenula u meč i povela sa 10:2. Međutim, kada je u igru ušao Kevin Durent situacija se promenila. Amerikanci su od starta počeli da pogađaju trojke, a posebno se istakao Durent, koji je već u prvom poluvremenu šutirao 5/5 za tri poena i postigao ukupno 19 poena.

Amerikanci su u trećem periodu dodali gas i rešili taj period u svoju korist sa 10 poena viška, da bi u poslednjem periodu dodatno uvećali prednost.

SRBIJA – SAD

84:110 (20:25, 29:33, 16:26, 19:26)

TOK MEČA

4. ČETVRTINA

40. minut – Bogdanović je smanjio – 84:104. Džejms je pogodio za dva pod faulom – 84:106. Precizan je za 84:107. Kari trojkom stavlja tačku na utakmicu – 84:110.

39. minut – Buker postiže trojku – 79:101. Amerika je pogodila 16 trojki iz 29 pokušaja (55 odsto). Srbija je pogodila samo osam od 34 šuteva za tri poena (24 odsto).

38. minut – Holidej polaže za dva – 79:98.

37. minut – Bogdanović je precizan za tri – 79:93. Buker vraća trojku – 79:96.

36. minut – Marinković je precizan za tri – 76:91. Dejvis je precizan – 76:93.

35. minut – Kari pogađa za dva – 73:91.

34. minut – Micić je precizan tri, njegovih 11 poena – 71:86. Jokić pogađa na asistenciju Micića, njegovih 20 poena – 73:86. Holidej pogađa trojku – 73:89.

33. minut – Milutinov je polovičan sa linije bacanja – 66:86. Jokić je precizan za dva posle ofanzivnog skoka – 68:86.

32. minut – Durent je promašio prvi šut na meču, do sada je imao 3/3 za 2, 5/5 za 3 i 2/2 za 1.

31. minut – Adebajo dvojkom otvara poslednju četvrtinu – 65:86.

3. ČETVRTINA

29. minut – Adebajo je precizan za dva – 65:82. Edvards je pogodio za dva – 65:84. Loša treća četvrtina za Srbe, Amerikanci su je dobili deset razlike.

28. minut – Jović smanjuje na 65:78. Durent je fauliran za dva bacanja. Pogodio je oba, ukupno 23 njegova poena i bez promašaja iz igre – 65:80.

27. minut – Dobrić je polovičan sa penala – 61:73. Dejvis pogađa pod faulom – 61:75. Precizan je – 61:76. Jokić pogađa za dva – 63:76. Vajt postiže dvojku – 63:78.

26. minut – Jokić je pogodio za dva – 59:69. Dejvis je precizan za dva – 59:71. Džejms pogađa u kontri – 59:73. Njegovih 18 poena. Tajm-aut za Pešića. Micić je fauliran, polovičan je sa linije slobodnih bacanja – 60:73.

25. minut – Džejms u kontri poentira – 57:69.

24. minut – Embid pogađa za dva pod faulom – 53:65. Promašio je bacanje. Bogdanović pogađa za dva – 55:65. Dobrić je precizan za dva poena – 57:65. Holidej precizan za dva – 57:67. Sjajna asistencija Karija.

22. minut – Petrušev postiže prve poene za srpski tim – 51:63.

21. minut – Džejms otvara drugo poluvreme dvojkom – 49:60. Holdiej nastavlja seriju trojki – 49:63.

2. ČETVRTINA

20. minut – Edvards je pogodio za tri – 47:53. Bogdanović smanjuje – 49:53. Durent pogađa novu trojku – 49:56. Njegovih 19 poena, 5/5 za tri, bez promašaja iz igre. Amerikanci su pogodili devet trojki iz 14 pokušaja. Durent stavlja dvojkom tačku na prvo poluvreme – 49:58. Čovek je ubacio 21 poen, bez promašaja iz igre.

19. minut – Ali, Durent je nezaistavljiv – 44:48. Holidej je precizan – 44:50. Bogdanović pogađa trojku – 47:50.

18. minut – Dobrić pogađa za tri pod faulom – 39:46. Pogodio je i dodatno – 40:46. Avramović smanjuje – 42:46. Dobrić smanjuje – 44:46 posle „krađe“ Jokića.

17. minut – Nova trojka Amerikaca, Kari je precizan – 36:46.

16. minut – Jokić je pogodio za tri – 36:40. Jokić je vezao devet poena, ima ukupno 12.

15. minut – Embid pogađa za dva – 27:38. Jokić je pogodio pod faulom – 29:38. Pogodio je Jokić i dodatno bacanje – 30:38. Džejms zakucava – 30:40. Jokić ponovo pogađa pod faulom – 32:40. Precizan je sa penala – 33:40.

14. minut – Micić je u seriji, vezao je sedam poena za naš tim – 27:35. Edvards je polovičan sa bacanja – 27:36.

13. minut – Džejms pogađa za dva za najvećih plus devet za Ameriku – 23:32. Sedmi njegov poen. Tajm-aut za Pešića. Micić pogađa za dva – 25:32. Može li Durent da promaši? Izgleda da ne, njegova nova trojka i prva dvocifrena prednost – 25:35.

12. minut – Neverovatni Durent pogađa svoju treću trojku, njegovih 11 poena – 23:30.

11. minut – Durent nastavlja seriju, njegova dvojka – 20:27. Vasa Micić pogađa trojku, drugu za Srbiju – 23:27.

Amerikanci su u prvoj četvrtini šutirali 6/10 za tri, a Srbi 1/7. U ovom segmentu je najveća razlika.

1. ČETVRTINA

10. minut – Durent pogađa svoju drugu trojku – 20:23. Šesta trojka Amerikanaca. Edvards sekund pre kraja zakucava za 20:25 na kraju prve četvrtine.

9. minut – Edvars pogađa petu trojku za Ameriku za izjednačenje – 20:20. Pešić zove tajm-aut.

8. minut – Jokić je fauliran za dva bacanja. Prvo je promašio, drugo pogodio za 20:14. Jokić izlazi iz igre, Milutinov je unutar terena. Durent odmah po ulasku pogađa za tri, četvrta trojka iz sedam pokušaja – 20:17.

7. minut – Bogdanović pogađa svoje prve poene – 17:14. Dobrić precizan za dva – 19:14.

6. minut – Jović vraća prednost Srbiji prvom trojkom za naš tim – 15:14.

5. minut – Buker pogađa treću uzastopnu trojku za rivala – 12:11. Džejms pogađa pod faulom – 12:13. Prvo vođstvo Amerike u meču. Pogodio je i dodatno bacanje – 12:14.

4. minut – Kari postiže prvu trojku – 10:5. Jokić se upisao u strelce – 12:5. Buker pogađa za tri – 12:8.

3. minut – Petrušev pogađa – 6:2. Aleksa pogađa svoj šesti poen – 8:2. Dobrić pogađa za 10:2. Tajm-aut za Kera.

2. minut – Ponovo Avramović – 4:0. Embid je promašio dva slobodna bacanja. Džejms u kontri zakucava za prve poene SAD – 4:2.

1. minut – Aleksa Avramović upisuje prvu „ukradenu“ loptu i polaganje za 2:0.

Startne petorke

Avramović, Bogdanović, Dobrić, Petrušev i Jokić startuju za Srbiju.

Kari, Buker, Holidej, Džejms i Embid startuju za SAD.

Amerika kompletna

Iako je bilo reči da pojedini igrači nisu spremni, selektor Stiv Ker može da računa na svih 12 igrača.

Košarkaši Srbije od 17.15 časova počinju nastup na Olimpijskim igrama.

Grupnu fazu otvaraju duelom protiv prvog favorita SAD u Lilu.

Utakmica koja izaziva pažnju cele planete igraće se na stadionu u Lilu, koji može da se transformiše u halu kapaciteta 27.000 mesta.

Prvi cilj „Orlova“ je svakako da prođu grupnu fazu i da dođu do Pariza, gde će se igrati završnica.

Teško je, mada ne i nemoguće, savladati Ameriku, a onda bi cilj mogao da bude najbolja drugoplasirana ekipa.

„Koš razlika je vrlo važna iz razloga što je takav sistem prvi put da ne idu svi trećeplasirani, nego dva dalje u četvrtfinale, a drugoplasiran dobija bolju poziciju u četvrtfinalu, ako ima bolju koš razliku u odnosu na ostale ekipe. Sistem je malo komplikovan za nas“, skrenuo je pažnju Svetislav Pešić.

Ipak, kao što je Pešić poručio, „ne treba ni da ulaziš u dvoranu ako nisi spreman da pobediš“.

„Kako se suprotstaviti protiv jednog jednog tima sa izraženim individualnim kvalitetima, jer je to je prva pomisao na njih. Kad pomisliš na njihovu ekipu, onda pomisliš na atletiku, na izuzetnu brzinu, na visok nivo individualne tehnike i talenta koje oni nose. I kako se suprotstaviti? Pa naravno da ne treba ni da ulaziš u dvoranu ako nisi spreman da jednom timskom, pre svega odbranom, pokušaš da taj njihov individualni kvalitet njihov neutrališeš. Tako da je to prva stvar na kojoj radimo, trenirali smo to i u pripremi za utakmicu uvek postoji plan igre i pokušaćemo da taj plan igre sprovedemo. Već sam rekao šta je prvi zadatak“, rekao je Pešić.

Srbija i SAD su na velikim takmičenjima u poslednjih deset godina odigrali četiri utakmice, a Amerikanci vode sa 3-1. Ipak, ona poslednja, odigrana na Svetskom prvenstvu 2019. godine, pripala je Srbiji u razigravanju od 5. do 8. mesta.

Poslednja dva meča na Olimpijskim igrama pripala su Sjedinjenim Američkim Državama. U Riju je bilo 94:91 u grupnoj fazi, a zatim u finalu 96:66.