Izvor: jugmedija.rs
01.01.2020 u 13:07
0

600 MILIONA DINARA I IMA JOŠ… Ova devojka iz Vlasotinca je napravila prevaru veka

Agent prodaje životnog osiguranja filijale „Viner štediše“ u Leskovcu Irena Daskalović iz Vlasotinca (24) ojadila je klijente te osiguravajuće kuće za blizu 600 miliona dinara ili pet miliona evra, utvrdilo je Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg suda u Nišu i Višeg tužilaštva u tom gradu, a ta cifra nije konačna jer se i dalje javljaju prevareni ljudi u piramidalnoj štednji, čiji je mozak operacije bila ova devojka i u nju uvukla još 10-oro ljudi.

Na ovu sumu treba dodati još preko šest miliona dinara za koju je oštećen sam „Viner štediša“.

Policija je, naime, nedavno saopštila da se 11-oro uhapšenih u ovoj piramidalnoj aferi tereti za sumu od 5.670.134 dinara, za koju su oštećeni građani i kompanija „Wiener stadtiche“ osiguranje, ali dalja istraga, kao i tužilaštvo i sud u Nišu, koji su iz pritvora pustili šest službenika „Vinera“, a za petoro osumnjičenih odredili pritvor do mesec dana, pokazala je da se pomenuti iznos u saopštenju MUP-a, odnosi samo na štetu koju je pretrpela ova osiguravajuća kuća, navodi Jugmedia.

Ništa manje nije kriv, proizilazi iz odluke o pritvaranju i iz obrazloženja i sužbenik „Vinera“ iz Niša Zoran Ristić, nadređen Daskalovićevićevoj.

Bankari koje smo pominjali ranije i sin jedne od dvoje pritvorenih bankara, pritvoreni su na osnovu iskaza same Daskalovićeve. Oni se terete za to što su svoje klijente upućivali na „Viner“, ali se navodi da su i sami bili klijenti ove osiguravajuće kuće u smislu životnog osiguranja, te da je jedan od njih i sam oštećen preko dve lažne potvrde.

Kako smo i ranije pisali, najgore je u ovoj prevari decenije, prošao preduzetnik iz Vlasotinca S. S. koji je prijavio da je 12 puta uplaćivao ogromne sume od 100.000 evra, pa do 780.000 evra preko, kako je utvrđeno, lažnih potvrda za investicionu štednju, a koju, inače „Viner“ nema u ponudi, sa kamatom od 7,5 posto, ukupno 4,4 miliona evra.

– U ovom slučaju nije jasno kako su te sume računate, jer je prvobitno figurirala suma od 843.000 evra. Da li je on uplaćivao, pa mu je Daskalovićeva vraćala novac? Uglavnom, on je prijavio da je uplatio 4,4 miliona evra u dinarskoj protivrednosti. Možda je njegova krajnja šteta ona koja se pominjala – tumači jedan finansijski stručnjak.

Ostali klijenti su preko falsifikovanih potvrda uplaćivali od 10.000 evra pa do 100.000 evra, među njima i već ranije pomenuti glumac Narodnog pozorišta Leskovac, koji je prvi put uložio 10.000, a drugi put dodatnih 20.000 evra.

– Ovde se prevare kreću na dva koloseka. Prvi je legalni Vinerov proizvod – životno osiguranje gde se prilikom sklapanja ugovora nisu detaljno objašnjavli uslovi, nego se i tom prilikom baratalo sa mogućnošću da ugovor može da se raskine kad god se poželi, da je kamata velika i da se kurs dinara u odonsu na evro prizna na iznos od 125 dinara. Taj novac je išao na račun Vinera i prodatom lažnom pričom službenica je od Vinera dobijala ogromne provizije, po zakonu. Drugi vid prevare jeste taj što je novac uziman preko lažnih potvrda za investicionu štednju i on nije uplaćivan na račun Vinera već je odlazio u privatne džepove, a početne kamate od 7,5 posto, koje su posle nestale, pa je i to bio okidač za otvaranje afere, isplaćivane su od onih prvih uplata. Osim toga, ispada da je službenica radila i posao menjačnice – objašnjava sagovornik.

jedaN bankar, koji ima redovno životno osiguranje a odbio je predlog Daskalovićeve o dodatnoj štednji preko potvrda, smatra da su i u beogradskoj centrali „Viner štediše“ morali da znaju da se u Leskovcu nešto „krčka“

– Meni bi najpre bila sumnjiva činjenica da je jedino taj agent primao toliko veliku provizuju, mesečno, kako je objavljeno, između 10.000 i 15.000 evra, a da su svi ostali u leskovačkoj filijali primali po 30.000 do 40.000 dinara. A tamo ima vrlo iskusnih agenata. Kako je bilo moguće da devojka od 24 godine zarađuje mesečnu platu koju ne zarađuju ni slični agenti u Evropi? – pita se ovaj čovek.

Iako je u ranijoj izjavi juGmedii, Irena Daskalović tvrdila da nema nikakve veze sa lažnim potvrdama i da su joj celu aferu namestili iskusni bankari, da kod sebe nije imala pečat ni potvrde, te da je njen potpis falsifikovan na potvrdama, klijent koji je uložio 20.000 evra i koji je dao iskaz pred pripadnicima Posebnog odeljenja, priča drugu priču.

– Kada Irena ima klijenta, svi ostali službenici moraju da napuste zajedničku kancelariju. Ja sam u Vineru imao redovni ugovor o životnom osiguranju. Pozvala me je telefonom, ostalim službenicima je rekla da ne galame i da izađu. Svi su izašli. Ostali smo sami i ona mi je kazala da ima nova ponuda da je kamata 7,5 posto, da se kurs evra prizna na 125 dinara. Bilo mi je primamljivo, priznajem. Pitao sam da li treba novi ugovor da sklapamo. Rekla je da ne treba i da je ona potvrda praktično aneks ugovora. Verovao sam joj, bila je pametna, nasmejana, uverljiva, ljubazna, ulivala je veliko poverenje. Sutradan sam doneo novac, predao joj na ruke, a ona je na potvrdu udarila pečat i stavila svoj poptpis – priča Leskovčanin koji traži anonimnost kako mu se ne bi „podsmevali prijatelji“.

Stručnjak iz oblasti finansija deo krivice pripisuje i samim „štedišama“ zbog „halapljivosti“ i neopreznosti

– Agent Vinera je koristila najsofisticiranije tehnike u piramidalnoj prevari i klijenti su bukvalno bili obmanuti. Ja savetujem svima koji žele da ulože veće sume novca u banke i u osiguravajuća društva, kao što je taj Vlasotinčanin učinio, da jednostavno nađu svog finansijskog savetnika. Jer, često službenik prezentuje jedno, a klijent uopšte ne otvori sajt kuće da pogleda uslove pod kojim se novac ulaže. Dakle, savetujem veliku opreznost – poručuje naš sagovornik, stručnjak za sektor finanasija.

Inače, Irena Daskalović je u samom „Viner štediši“ bila veoma poštovana i više puta nagrađivana kao najbolji agent prodaje u Srbiji. To se moglo videti i po njenim objavama i fotografijama na ličnom Fejsbuk profilu, koji je ugasila omah po izbijanju afere. Dobijala je poklone od kolega za svoje uspehe, ali je i ona bila širokogruda kada su njene kolege slavile rođendane. Novinare je u svakom razgovoru pitala: „Pa zar vi mislite da jedna ovakva vesela i humana devojka, puna ljubavi za druge, može nekoga prevariti?“.

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter