GRAFITI: Vandalizam ili umetnost koja štiti od bunjišta istorije? (FOTO)
Umetnost je stvorena da se oseti, bude lako dostupna i razumljiva svima, a vrednuje se podsticajem i osećanjima koje izaziva. Najstariji oblici grafita pronađeni su na drevnim egipatskim spomenicima i sačuvani na zidovima vila u Pompejima. Ipak, nastanak grafita označava se krajem 1960-tih jer se stilski razvijaju od tada. Naziv „grafit“ potiče od množine italijanske reči „grafficar“ koja znači crtež, i predstavljaju pojedinačnu ili društvenu poruku u pisanoj ili likovnoj strukturi. Još uvek nisu zastupljeni i kao radovi koji se mogu naći u galeriji ili muzeju.
Umetnici najbolje shvataju značaj „znaka“ i osećaju ritam grada, a njihova dela predstavljaju dobre ili loše dirigente simfonije asfalta. Lošoj formi poruka koje se šalju putem grafita ne nedostaje emocionalnosti, ali je vidljiv nedostatak estetike ili je nema uopšte. Zato ovaj oblik nije umetnost, ali i dalje je grafit zbog odvažnosti ili drskosti da se pošalje poruka ili izloži stav. Prepoznaje se crtanjem slova, nalik na pisanje i sadrži parole, govor mržnje, izjave, obeležavanje teritorije navijača, bandi, klana i,u najgorem slučaju to su imena i nadimci, kao i potpisi iza kojih ne stoji čak ni individualna ličnost. Iako je potpisana imenom „Maja + Igor „, te osobe su potpuno anonimne, jer su takva imena česta, ili poruke „Ubij, zakolji, da neko ne postoji“. Javne površine i fasade svakako nisu mesto za izjavljivanje ljubavi i ovakvih vrsta poruka. Ovakav vid isctravanja javnih i privatnih imovina je vandalizam, u čijoj kategoriji se srazmerno takmiče i izlepljeni reklamni materijal na nepropisanim mestima. Naša zemlja se ne može pohvaliti ukrasnim fasadama kao Amsterdam, Berlin, Melburn, Pariz, Njujork, čije vlasti ovaj vid umetnosti shvataju veoma ozbiljno, a ovakvi detalji još više urušavaju izgled naših gradova. Različiti stilovi crtanja doprinose unapređenju izgleda životne sredine. Naši gradovi bi bili urbaniji da su brojniji murali znamenitih ličnosti ili složenije slike u više boja, koji mogu predstavljati savremene spomenike tog grada, posvećene ličnosti ili događaju koje treba sačuvati od zaborava, iskazati poštovanje i uvrstiti ih u kulturnu baštinu.
Jedan takav se nalazi u Bulevaru Nikole Tesle sa poznatim zamišljenim stavom i citatom njegove besede. Uspeh naših košarkaša na Svetskom prvenstvu u Španiji obeležen je muralom pred sami početak odlučujuće utakmice. U Kosovskoj Mitrovici nalazi se mural sa likom Miloša Obilića, kao simbol junaštva i viteške časti i krasi centar grada sa simbolima srpsko- ruskog prijateljstva. Ovi grafiti, pored estetike, imaju i veću duhovnu poruku od grafita na kom piše već svima poznata rečenica „Kosovo je srce Srbije“. Jer u samom liku Obilića satkana je i ova rečenica i mnogo više od toga.
Slikoviti stil se brzo rasprostranio uz pomoć „hip-hop“ kulture čiji je element. Grafit se može crtati i grupno. Ovaj rad ne poznaje verske, nacionalne, rasne i imovinske razlike i zahteva učestvovanje svih članova uz maštu i trud, kao i strogo zapažanje posmatrača zbog detalja i jedan od takvih primera je grafit čoveka zlobnog podsmeha koji makazama seče kablove za dotok električna energije. Prava čar su kablovi i žice koji zaista postoje na zidu i presečeni su, u Kosovskoj Mitrovici, mestu koje ima problema sa restrikcijom struje, zbog situacija i otimanja resursa od strane albanske strane.
U Zvečanu, mestu koje čini Zajednicu srpskih opština sa većinskim srpskim stanovništvom koje čine bedem srpstva na Kosovu i Metohiji, mural posvećen Ratku Mladiću, ne smeta nikome. Nalazi se na zidu u centru grada u blizini Crkve Svetog Đorđa, traje i odoleva teškim godinama baš kao i narod na Kosovu i Metohiji.
Pobede našeg najvećeg sportskog asa Novaka Đokovića i ono što je učinio za svoj narod i Srbiju neće ostati zaboravljeni u Kosovskoj Mitrovici. On sa ponosom ističe svoje korene sa Kosova i Metohije i narod mu uzvraća poštovanjem i podrškom, tako je i nastao mural na zgradi Studentskog centra „Kosovska Mitrovica“.
Ovakav vid umetnosti se ističe zbog slobode umetnika da se ujedini sa okolinom, a u isti mah izađe iz njenih okvira. Uvek se različitost teško prihvata, ali makar umetnost ne bi trebalo da poznaje granice, već da pomogne ljudima da prvenstveno shvate sebe, zađu u svoje živote, uvide probleme zajednice i bar malo otvore srce za neke lepe stvari koje ih okružuju.
Čovekovo stvaranje postaje umetnost tek kada je čovečanstvo upotrebi, pa ovi grafiti pored ulepšavanja prostora u kom se nalaze zadovoljavaju i ovaj kriterijum.
Od sada naše vesti možete čitati i na zvaničnom Twitter nalogu HappyBSC portala.
Happy BSC je spremio za vas najmoderniju mobilnu aplikaciju da biste nas lakše pratili i bili u toku sa svim vestima. Našu aplikaciju možete preuzeti za ANDROID i iPHONE
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74