Dodaju i da je tvrdnje CSR-a da je postupao u skladu sa Porodičnim zakonom i prema Pravilniku o organizaciji, normativima i standardima rada centra za socijalni rad, potvrilo i rešenje Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova koji je ocenio da je CSR u svim preduzetim radnjama postupao u skladu sa Zakonom.

Pixabay

Kako navode, CSR je postupao po prijavi policije i javnog tužilaštva, na osnovu Porodičnog zakona – zaštite porodice, pomoći porodici i starateljstva, te obaveze preduzimanja svih potrebnih mera za zaštitu deteta od zanemarivanja i zlostavljanja.

Kako tvrde u Centru za socijalni rad, uočena su neprimerena ponašanja majke, koja su uznemirala decu. Osim toga, postojala je i nesaradnja sa organom starateljstva koji je sačinio plan usluga kojim majku obavezuje na preuzimanje određenih koraka kako bi se stekli uslovi za povratak dece u biološku porodici. Majka, kažu u CSR, nijedan od ovih uslova nije ispunila.

Zatim je po službenoj dužnosti pokrenut postupak korektivnog nadzora nad roditeljstvom, koji je majka odbila da potpiše, zbog čega stručni tim nije imao osnov da vrati decu u porodično okruženje. U CSR kažu da je majka na taj način propustila da obezbedi adekvatne uslove za nesmetan povratak dece u porodično okruženje i na taj način zanemarila svoje roditeljske dužnosti.

Kako zaključuju, CSR ima pravo da se, pod određenim uslovima, umeša u odnose između roditelja i deteta, a ključni razlozi za to, kao i cilj nadzora, jeste zaštita ličnosti, prava i interesa deteta.