SPOR ČIJI JE JADRAN I DALJE TRAJE: Hrvti kažu da su oni vlasnici, Crnogorci zasad „MUDRO“ ćute
Crna Gora obelžava 90. godišnjicu broda “Jadran”, jednog od simbola Jugoslavije. Jadran je trenažni jedrenjak koji je porinut 1931. u Hamburgu za potrebe jugoslovenske kraljevske ratne mornarice. Danas se nalazi posedu vojske Crne Gore. Imovina broda je do danas ostala stvar spora između Hrvatske i Crne Gore.
Dok se Crna Gora priprema za centralnu proslavu 90. godišnjice školskog broda “Jadran”, javnost još nije upoznata kako je Ministarstvo vanjskih poslova (MVP) odgovorilo na protestnu notu Hrvatske i da li je poslalo odgovor.
UDARIO JE ŠAMAROM A ONDA NA PODU NASTAVIO DA JE ŠUTIRA: JEZIV SNIMAK NASILJA nad ŽENOM kod POLICIJSKE STANICE u SARAJEVU – HAVARIJE u BiH ne PRESTAJU (VIDEO)
Crna Gora nizom događanja obilježava 90. godišnjicu broda, zbog čega je Ministarstvo vanjskih i evropskih poslova Hrvatske početkom avgusta u noti izrazilo “najoštriji protest”, optužujući Crnu Goru da “svojata tuđu imovinu”.
“Svojatanje tuđe imovine protivno je uobičajenim uzusima, međunarodnom pravu i evropskim vrijednostima za koje se je Crna Gora opredijelila”, navodi se u saopštenju hrvatskog Ministarstva. Premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović je nakon toga, odgovarajući na pitanja novinara, rekao da je proslava 90 godina broda u nadležnosti Crne Gore i da Crna Gora raspolaže svojom imovinom na način na koji misli da treba.
Doskorašnji predsjednik skupštinskog Odbora za međunarodne odnose, Miodrag Lekić, koji je i dugogodišnji diplomata je u jučerašnjem intervjuu rekao da crnogorska strana Hrvatskoj treba da odgovori takođe javno, da prethodno dobro prouči predmet i saopšti argumenate u meri u kojoj ih ima, a ne da se ponaša inferiorno.Smatra da se pitanje “Jadrana” može rešiti bez međunarodne arbitraže.
Inače da podsetimo Jadran je trenažni jedrenjak koji je porinut 1931. u Hamburgu za potrebe jugoslovenske kraljevske ratne mornarice. Jer se stvaranjem prve jugoslovenske države 1918. godine i njene kraljevske mornarice, javila se i potreba za nabavkom školskog broda na kome bi se kvalitetno obučavao pomornarički kadar. Kako nisu odobrena novčana sredstva za ovu nabavku, juna 1926. godine organizacija „Jadranska straža“, koja se bavila popularizacijom pomorstva među južnim Slovenima, započinje u saradnji sa mornaricom sveobuhvatnu akciju prikupljanja novčanih sredstava za nabavku broda. Na taj način je obezbeđeno milion dinara, dok je ostatak do tražene sume „namakla“ mornarica putem kredita i ratne reparacije. Ukupna potrebna suma bila je 8.407.030 dinara ili 622.743 ondašnjih maraka.Ugovor za gradnju školskog broda sklopljen je 4. septembra 1930. godine sa nemačkim brodogradilištem „H. C. Stulken Sohn“ u Hamburgu. Školski jedrenjak dobio je ime „Jadran“, a porinut je 25. juna 1931. godine. Zbog nastalih problema oko naplate potraživanja iz ratne reparacije, brod biva završen tek 27. juna 1933. godine, kada je i isplovio. U Tivat, gde mu je i danas matična luka, uplovio je 16. jula 1933. godine u 10 časova, uz svečani doček, kako i priliči.
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74