OBLIKOVANJE ZDRAVIH STAVOVA: Saznajte kako deci objasniti vrednost novca!
U oblikovanju zdravih stavova o materijalnim stvarima, o tome šta one mogu, a šta ne mogu učiniti za nas i kako ih stičemo, veliku ulogu imaju naša svakodnevna i primerena objašnjenja deci. Upravo u svakodnevnim životnim situacijama deca oblikuju pojmove o novcu na osnovu onoga što vide i čuju.
Iz dečje perspektive predmeti koji im trebaju ili žele stvaraju se ni iz čega – deca često veruju da novac dolazi iz bankomata, a sistem protoka novca je složen da bi ga predškolsko dete moglo shvatiti. Iako je to individualno za svako dete, već u razdoblju 4 i 5 godine detetu se može početi objašnjavati vrednost novca i pravilan odnos prema njemu.
Neki od saveta koje možete koristiti u svakodnevnim životnim situacijama su:
– Prilikom podizanja novca sa bankomata objasnite detetu da se ne može podići novca koliko želite, već onoliko koliko imate na svome računu, tj. koliko ste zaradili. Pomozite detetu, u skladu sa njegovom dobi, shvatiti sistem rad-plata-potrošnja.
– Pri plaćanju neke stvari ili usluge objasnite detetu koja je njihova cena, a iznos ćete učiniti shvatljivijim uporedite li ga sa vrednošću njegove najdraže igračke (Npr. cena namirnica koje smo danas kupili. To je jednako toliko koliko smo platili tvoju igračku.)
– Objasnite detetu da različite stvari imaju različitu vrednost koja se iskazuje u količini novca koju za njenu kupovinu treba izdvojiti. Iako deca predškolske dobi još ne razumeju odnose brojeva i matematičke pojmove, ovakva objašnjenja pomoći će im da to lakše usvoje kada budu i kognitivno zrela za to.
Ovakva objašnjenja možete koristiti i u situacijama kada dete želi npr. jednu skupu stvar, a vi mu ponudite i objasnite da za tu jednu može npr. kupiti dve jeftinije. Na taj način dete uči donositi prve finansijske odluke.
– Nakon što iz novčanika i džepova izvadite kovanice, nemojte ih samo ubaciti u fioku. Time detetu prenosite poruku da male količine novca nemaju vrednost. Umesto toga, kovanice odlažite u neku posudu, a kada se napuni zamenite ih za novčanice i npr. odvedite porodicu u bioskop. Tako deci pokazujete da se i skupljanje sitniša sa vremenom isplati pa ih učite pravilnom odnosu prema novcu i štednji.
– Ako vaše dete želi npr. novi bicikl, dogovorite se sa detetom sa kolikim iznosom ste mu spremni pomoći pa mu pomozite smisliti plan kako prikupiti i uštedeti ostatak novca. Tako će dete učiti kako donositi odluke o kupovini, kako štedeti, kako odabrati od kojih želja ne odustati, a koje je bolje zaboraviti. Dete će se prema kupljenoj stvari za koje je i ono štedelo odnositi sa mnogo više poštovanja nego da se ona samo jednostavno pojavila.
– Takođe je važno da već odmalena decu učimo kako je bitno pomagati drugima. Jednostavni primeri poput dopuštanja detetu da ono stavi kovanicu u kutiju za prikupljanje pomoći ili kupovanje dara za decu smeštenu u domu šalju poruku da nam novac može služiti i za pomaganje i brigu o drugima.
– Objašnjavajte detetu razliku između materijalnih i nematerijalnih stvari koje nas mogu usrećiti. Bitno je od najranije dobi decu učiti da su prave ljudske vrednosti ljubav i poštovanje, da je vrednost porodice neprocenjiva i da je zajedničko vreme koje npr. provodite u igri ili šetnji zajedno – vrednije od bilo koje količine novca.
Izvor: opusteno.rs
Foto: Arhiva
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74