ONE MOGU NESTATI: Ovo su impresivne svetske atrakcije koje su ugrožene! (FOTO)
Kad su neki istorijski ili turistički lokaliteti poznati, uzimamo zdravo za gotovo to da će uvijek biti „tu“ te da ćemo ih stići posetiti i nakon što obiđemo neke druge destinacije.
Mnoge poznate i vrlo značajne kulturne znamenitosti su ugrožene kao i mnogi jedinstveni ostaci antičkih vremena i civilizacija koji bi mogli nestati još za vreme našeg života.
Shodno tome, donosimo vam listu mesta koje bi trebali posetiti:
Stari grad Jerusalem
UNESCO je utvrdio da je to jedno od duhovno najznačajnijih mjesta na svetu, ali preti mu nestajanje. Zidine Starog grada jedno su od njegovih zaštitnih znakova, na Zapadu poznat i kao Zid plača.
To je hodočasničko mesto za ljude jevrejske vere, koje datira oko 20. godine pre Hrista. Zid je jedini ostatak Drugog gradskog hrama. Grad je na UNESCO-vom popisu ugroženih kulturnih znamenitosti od 1980-ih jer se otkrilo da raširena urbanizacija predstavlja značajnu pretnju.
Nacionalni park Everglades
To je „najveći proglašeni suptropski rezervat divljine“ u Severnoj Americi, prema UNESCO-u, i već je decenijama omiljena lokacija mnogih putnika, međutim vreme i ljudske aktivnosti nisu mu naklonjeni.
Njegov je opstanak prvi put doveden u pitanje nakon što ga je poharao uragan Andrew 1993. godine.
Međutim, ljudski uticaj predstavlja glavnu pretnju jer se protok vode na tom području smanjio, a uticaji zagađenja povećali, što je rezultiralo štetnim cvetanjem algi. Njegov ogroman, raznolik divlji svet ugrožen je više nego ikad pre.
Veliki koralni greben
Sigurno ste čuli za drastično povlačenje Velikog koralnog grebena. Ovaj masivni, nekada uspešni koralni greben uz obalu Australije jako je narušen, a izbjeljivanje korala – nuspojava klimatskih promena – oduzima koralu hranjive sastojke.
To jako šteti bogatom morskom životu koji je ovde nekada bio razvijen.
Zbog toga pomalo nestaju i veličanstvene boje koje su nekada bile glavno obilježje ovog podvodnog čuda.
Greben je i dalje najveći ekosistem koralnih grebena na svetu, ali projekcije upozoravaju da bi šteta na njemu mogla postati nepovratna u sledećih deset godina.
Tadž Mahal
Teško je zamisliti da je ova monolitna građevina smeštena u Agri u Indiji u opasnosti.
Ugrožena joj je sama struktura, ali glavni razlog za zabrinutost je taj što bi indijski Vrhovni sud mogao zatvoriti atrakciju. Sud je upozorio da će ga, ako ga vlada ne bude bolje čuvala, morati zatvoriti.
Zagađenje – kako od turista, tako i zbog industrijalizacije okolnog područja vidljivo mijenja netaknutu površinu građevine.
Napadaju ga i najezde insekata, te muhe koje se razmnožavaju u jako zagađenoj reci Yamuna u blizini. To utiče na strukturu građevine poslednjih godina.
Maču Pikču
Smešten u južnom Peruu, Machu Picchu predstavlja ostatke ogromnog kamenog dvorca sagrađenog tokom 15. veka. Nažalost, pomalo se obrušavaju.
Nalazište je žrtva preteranog turističkog iskorištavanja, koje ima vrlo štetne posledice, jer se građevina troši.
Uz to, područje koje okružuje Machu Picchu poslednjih je godina urbanizirano, ima dosta klizišta i požara, što je navelo UNESCO da radi na njegovom očuvanju.
Snegovi Kilimandžara
Jedan od sedam vrhova ove planine pokazuje da klimatske promene mogu uništiti čak i divove.
Iako sama planina, smeštena u Tanzaniji, nije u neposrednoj opasnosti, njen iskonski snežni pokrivač mogao bi nestati i to vrlo brzo.
Istraživanje je pokazalo da je snežna kapa izgubila 85 posto ukupne površine svojih ledenih polja između 1912. i 2007. godine, a preostali led mogao bi biti istorija već 2030. godine.
Tvrđave Portobello-San Lorenzo
Iako nisu toliko drevne kao neka od spomenutih mesta, ove se tvrđave na panamskoj obali smatraju izuzetno istorijski značajnim.
Tvrđave Portobello – San Lorenzo Španci su izgradili u Panami u pokušaju zaštite trgovačkih puteva, a građene su tokom dva vieka, počevši od 1590-ih.
Pokazuju širok raspon arhitektonskih stilova, od dvoraca u srednjovjekovnom stilu do neoklasičnih prevlaka iz 18. veka.
Tvrđave se suočavaju s nekoliko izazova – urbanizacija ih je zadesila na kopnu, a na obalnoj strani sve manja obala i erozija predstavljaju prirodne prijetnje. Od 2012. smatraju se ugroženima.
Happy BSC je spremio za vas najmoderniju mobilnu aplikaciju da biste nas lakše pratili i bili u toku sa svim vestima. Našu aplikaciju možete preuzeti za ANDROID i iPHONE.
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74