Izvor: DW
22.11.2023 u 17:45
1

DA LI SMO BLIŽE ISTINI: Šest decenija od ubistva Džona Ficdžeralada Kenedija, misterija koja traje i danas

Brutalno ubistvo Džona F. Kenedija dogodilo se pred očima brojnih svedoka i kamera. I zvanično je razrešeno. Ipak, mnogi filmski stvaraoci i pisci decenijama pokušavaju da otkriju ko je zaista ubio predsednika SAD?

Tog 22. novembra 1963, kada je ispaljen prvi hitac na konvoj koji je prolazio kroz Dalas u Teksasu, predsednik SAD Džon F. Kenedi uhvatio se za vrat. Nekoliko sekundi kasnije, nakon što ga je pogodio drugi, smrtonosni hitac, glava mu je odletela u nazad.Brutalno, javno ubistvo Kenedija, snimio je u tom trenutku sa skoro savršene pozicije filmski amater Abraham Zapruder na 8mm filmu u boji. Njegovi snimci na kojima se vidi kako je Kenedi (JFK) pogođen sa dva hica polazna su tačka za brojne knjige, dokumentarne i igrane filmove o ubistvu predsednika SAD.

BOREL U EVROPSKOM PARALAMENTU: Treba da bude moguće kritikovati Izrael bez optužbi o antisemitizmu

Samo Li Harvi Osvald ili je bilo još nekog?

Snimak je takođe omogućio mnogima da posumnjaju u zvaničnu verziju: da je Li Harvi Osvald delovao sam.

Takozvana Vorenova komisija, koja je zvanično istraživala okolnosti Kenedijeve smrti, zaključila je da je tada 24-godišnji bivši marinac Osvald, iz obližnjeg skladišta školskih knjiga Teksasa ispalio tri hica od kojih su dva metka pogodila Kenedija.

Samo dva dana nakon ubistva Kenedija, Osvalda je ubio vlasnik lokalnog noćnog kluba Džek Rubi – u podrumu stanice policije u Dalasu.

Vorenova komisija nije pronašla dokaze da je Rubi bio umešan u ubistvo JFK-a, niti da je ubistvo Osvalda bilo deo zataškavanja ubistva predsednika.

I 60 godina od dana koji je potresao svet, mnogi se i dalje pitaju: ko stoji iza tih hitaca koji su promenili istoriju? Ko je zaista ubio Kenedija?

Mafija?

To će biti tema i novog holivudskog filma „Atentat“ (Assassination), koji će po scenariju dobitnika Pulicerove nagrade Dejvida Mameta režirati Beri Levinson. U glavnim ulogama: Kortni Lav, Vigo Mortensen, Šaja LaBaf, Al Paćino i Džon Travolta. Levinson i Mamet su već radili zajedno: 1997. na filmu „Ratom protiv istine“ (Wag the dog).

„Atentat“ je priča o tome kako je čikaški mafijaš Sem Đankana naredio da se Kenedi ubije zbog njegovog pokušaja da uništi organizovani kriminal, a nakon što mu je mafija pomogla da se useli u Belu kuću.

Istina je da je Kenedi imao bliske veze s mafijom pre nego što je postao predsednik. A kada je stupio na funkciju, naljutio je gangstere pokretanjem federalnih istraga i krivičnim gonjenjem koji su ugrozili moć i profit organizovanog kriminala.

CIA?

Možda najpoznatija teorija o pozadini atentata na Kenedija istražena je u filmskom epu Olivera Stouna iz 1991: „JFK“. U njemu Kevin Kostner igra okružnog tužioca Nju Orleansa Džima Gerisona, koji veruje da se iza atentata krije više od onoga što je utvrdila Vorenova komisija. Gerison i njegov tim pretpostavljaju da je Osvald bio agent CiA kome je podmetnut atentat. Stoun je 30 godina kasnije snimio i nastavak „JFK-revisted“, ali ovaj put kao dokumentarni film.

Godine, a sada već decenije lascivnih otkrovenja, ukaljale su nekada blistavi sjaj Džona F. Kenedija. S

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

1 thought on “DA LI SMO BLIŽE ISTINI: Šest decenija od ubistva Džona Ficdžeralada Kenedija, misterija koja traje i danas”

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter