Izvor: Glossy.rs
10.01.2024 u 03:40
0

OSAM RAZLOGA DA SVAKI DAN ZAČINITE JELO KARANFILIĆEM: Mnogo je zabluda o tome kako on deluje na telo, ali ovo je DOKAZANO

Često se karanfilić naziva čarobnim sastojkom koji pomaže kod mnogih zdravstvenih problema, a iako ne postoji tako moćno sredstvo, on definitivno može biti koristan ako ga konzumirate redovno.

Karanfilić je začin koji pruža hrani i pićima božanstven ukus, a poznato je da ima brojne zdravstvene prednosti. Međutim, mnogo je zabluda o tome kako tačno ova biljka utiče na organizam.

Poznat u našem narodu i kao klinčić karanfilovac, karanfilić (lat. Sizigium aromaticum) potiče iz Indonezije, konkretno s Molučkih ostrva, a danas se u najvećoj meri uzgaja u Indoneziji, Tanzaniji, na Madagaskaru, Šri Lanci i u Maleziji.

Pupoljci karanfilića beru se pre otvaranja cveta, odnosno čim pupoljci posvetle, i to pomoću posebne pamučne tkanine koja se koristi za žetvu.

Nakon toga se suši nekoliko dana, a rezultat je začin bogatog mirisa i ukusa, koji se uglavnom kombinuje s mesom i čorbama, a odličan je začin i za kuvano vino.

Zdravstvene prednosti karanfilića

Ovaj svestrani začin uglavnom se kod nas prodaje u mlevenom obliku i koristi u kuhinji, a on u svetu ima široku primenu u narodnoj medicini.

Naučna istraživanja pokazala su da to nije bez razloga – studije nad životinjama su pokazale da postoje prednosti njegove upotrebe, a medicinska platforma Healthline izdvojila je nekoliko.

INHALIRANJE SA BILJKAMA ČINI ČUDA ZA ORGANIZAM: Leči prehladu, čisti disajne piteve i sinuse

Sadrži važne hranljive materije

Karanfilić ima vlakna, vitamine i minerale, pa upotreba celih ili mlevenih karanfilića kao začina može da vam pruži bitne nutrijente kroz ishranu.

Jedna kašičica (oko 2 grama) mlevenih karanfilića sadrži:

6 kalorija

1 g ugljenih hidrata

1 g vlakana

55% preporučenog dnevnog unosa mangana

2% preporučenog dnevnog unosa vitamina K

Međutim, kako napominje Healthline, osim što ima tako značajne količine mangana, karanfilić se koristi u vrlo malim količinama, pa neće pružiti mnogo hranljivih materija. Zato nemojte olako poverovati portalima koji kažu da će značajno uticati na stanje u organizmu ako samo pojedete kašičicu s vremena na vreme.

Obiluje anktioksidansima

Pored toga što sadrži nekoliko važnih nutrijenata, karanfilić je bogat antioksidansima, jedinjenjima koja smanjuju oksidativni stres, čime doprinose prevenciji hroničnih bolesti.

U karanfiliću se nalazi i eugenol, jedinjenje koje deluje kao prirodni aktioksidans, a studija objavljena 2010. u magazinu Methods in Molecular Biology pokazala je da eugenol može da pomogne u zaistavljanju oksidativnih oštećenja izazvanih slobodnim radikalima pet puta efikasnije nego vitamin E.

Može da pomogne u zaštiti od raka (ali nije lek, niti ogromna pomoć)

U karanfiliću se nalaze jedinjenja za koja je utvrđeno da mogu da budu korisna u prevenciji kancera. Ipak, ne zalećite se i ne shvatajte ozbiljno tvrdnje da možete da zaboravite na ovu bolest ako konzumirate karanfilić – njega i dalje unosimo u vrlo malim količinama, a uz to još uvek nije otkrivena „čarobna namirnica“ koja tera rak.

Ipak, svakako može samo da vam pomogne ako svojoj ishrani dodate karanfiluić, jer je studija objavljena 2011. u časopisu Asia Pacific Journal of Cancer Prevention pokazala da je ekstrakt karanfilića pomogao u zaustavljanju rasta tumora i podsticanju umiranja ćelija raka. Druga studija, objavljena u približno vreme i u istom listu, otkrila je da koncentrisane količine ulja karanfilića izazivaju smrt ćelija kancera u 80% slučajeva raka jednjaka.

Imajte na umu da su u istraživanjima korišćene veoma koncentrisane količine i da nijedna hrana nije ni lek ni zamena za lek.

Ima antibakterijsko svojstvo

Karanfilić ima i antimikrobno dejstvo, što znači da može da pomogne u zaustavljanju rasta mikroorganizama poput bakterija.

Posebno je koristan u poboljšanju oralnog zdravlja, zbog čega su ga ljudi u prošlosti koristili kod zubobolje i osvežavanja daha, a brojna istraživanja pokazala su da u domaćim sredstvima za ispiranje usta pokazuje sjajne rezultate.

Može da pomogne u poboljšanju zdravlja jetre

Već pomenuto jedinjenje eugenol veoma je korisno za jetru, a jedna studija sprovedena nad životinjama pokazala je da su pacovi imali bolju funkciju jetre, manju upalu i niži oksidativni stres nakon konzumiranja smesa koje sadrže ili ulje karanfilića ili eugenol.

Međutim, još uvek nema dovoljno istraživanja sprovedenih nad ljudima, pa svakako budite oprezni i imajte u vidu da je eugenol otrovan u prevelikim količinama i može da dovede do oštećenja jetre.

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter