Izvor: blic
23.06.2020 u 19:43
0

IZ AVIONA SKOČIO U LEGENDU: FBI NE MOŽE DA REŠI ZLOČIN STAR POLA VEKA! (GALERIJA)

FBI na kraju nije uspeo da reši najmisteriozniju otmicu aviona u svojoj istoriji, pa je nakon 45 godina bezuspešne istrage zatvorio slučaj poznat kao „D.B. Kuper“.

Slučaj koji je „Vašington post“ nagnao da otmičara Kupera uporedi sa „čudovištem iz jezera Loh Nes“, za koje se ne zna da li uopšte postoji, konačno je stavljen u fioku bez razrešenja.

Za vreme višedecenijske istrage, FBI je pregledao sve verodostojne tragove, koordinisao više kancelarija za obavljanje pretraživanja, prikupio sve raspoložive dokaze i ispitao sve identifikovane svedoke.

Sve se odigralo 24. novembra 1971. godine, kada je čovek sa (navodnim) imenom D.B. Kuper gotovinom kupio kartu za let 305 iz Portlanda za Sijetl.

FBI ga opisuje kao „tihog čoveka u srednjim 40-im godinama koji je nosio poslovno odelo, crnu kravatu i belu košulju“.

Nakon što je naručio burbon i sodu, stjuardesi je predao poruku na kojoj je pisalo da ima bombu u aktovki.

Kuper je otvorio aktovku i pokazao stjuardesi „žice i štapove crvene boje“, pa je zahtevao da zapiše što joj govori.

Uskoro, ona je odnela poruku pilotu u kojoj je Kuper zahtevao četiri padobrana i 200.000 dolara u novčanicama od po 20 dolara.



Nakon sletanja u Sijetl, Kuper je dopustio da 36 putnika napusti avion u zamenu za novac i nekoliko padobrana. Tražio je od pilota da ponovo uzleti i krene prema Meksiko Sitiju.

Nešto posle 20.00 časova, između Sijetla i Rinoa, Kuper je iskočio iz aviona sa novcem u rukama. Nakon toga više nikad nije viđen.

Istražioci FBI verovali su da je Kuper iskusan padobranac, moguće sa vojnim iskustvom. Međutim, nakon nekoliko godina zaključili su da to jednostavno nije istina.

Nijedan iskusni padobranac ne bi skočio po noći i kiši sa vetrom od 32 kilometara na sat, noseći mokasine i kaput. To bi bilo previše rizično.

Kuper, takođe, nije uočio da je njegov rezervni padobran bio samo za trening i da je bio zašiven, a to je nešto što bi iskusan padobranac proverio.

Posle gotovo četiri decenije i nakon mnogo osumnjičenih lica, sve je završilo priznanjem da do danas niko ne zna gde je završio čovek koji se predstavio kao D.B. Kuper.

Uprkos nekim „primamljivim“ tragovima, poput poluuništenog paketa sa 5.800 dolara u novčanicama od po dvadeset dolara sa serijskim brojevima koji odgovaraju otkupnini, brojni istraživači veruju da Kuper nikada nije preživeo skok.

Kuperov padobran nije mogao da se usmerava, pa je on sleteo u divljinu noseći odelo i cipele u zimsko vreme, po noći.

Ako bi postojalo bilo koje mesto na koje ne biste želeli da skočite, onda bi to bilo ono na koje je Kuper želeo da se spusti, tvrde istražioci FBI.

Skočio je u divljinu bez plana, bez odgovarajuće opreme, u takvim vrlo nepovoljnim uslovima. Verovatno mu se nikada nije ni otvorio padobran, veruju u FBI.

Uprkos mnogobrojim dojavama tokom godina, ništa od podataka nije dovelo do identifikovanja otimičara.

Iznošene su uverljive teorije, davane informacije o pojedincima koji se potencijalno podudaraju sa otmičarem, ali ništa nije pomoglo.

Osoba poznata kao „D.B. Kuper“ nestala je u noći iskočivši iz putničkog aviona i otišla u legendu. A, možda, i u smrt.

Pre tri godine FBI je objavio nova dokumenta koja se odnose na slučaj otmice aviona 1971. godine, uključujući pismo koje produbljuje misteriju ovog nerešenog zločina.

Objavljeno je pismo bez datuma, koje je navodno sam otmičar otkucao na pisaćoj mašini.

“Znao sam od početka da me neće uhvatiti. Nisam opljačkao ‘Nortvest Orijent’ jer je to romantično, herojski ili bilo šta drugo što se vezuje za visokorizične situacije. Ja nisam moderni Robin Hud. Nažalost, imam još svega 14 meseci života”, naveo je otmičar.

Listovi “Vašington post”, “Njujork tajms”, “Los Anđeles tajms” i “Sijetl tajms” predali su agentima FBI kopije pisma, tri nedelje nakon otmice. Svaki list je poslao i kopiju i objavio članak o sadržaju pisma.

Kako je naveo “Foks njuz”, pismo je bilo u koverti sa poštanskom markom šireg područja Sijetla.

Pre tri godine FBI je objavio kopiju pisma koje je poslato “Vašington postu”, kao odgovor na tužbu koju je podneo priznati detektiv Tom Kolbert, inače filmski i televizijski producent iz Los Anđelesa na osnovu Zakona o slobodi informacija. Kolbert smatra da je pismo stvarno napisao Kuper.

– Nema sumnje da je Kuperovo, zbog toga što pominje da nije ostavio otiske u avionu. U avionu je pronađeno 11 delimičnih otisaka, ali nijedan vredan – naveo je on.

FBI je pre toga zatvorio istragu bez identifikacije otmičara ili isključivanja mogućnosti da je možda poginuo nakon skoka s padobranom. Zvaničnici FBI su rekli da su razmatrali 800 osumnjičenih.

FBI nikada nije ustanovio autentičnost pisma poslatog u četiri novinske kuće, niti četiri druga pisma koja se takođe pripisuju otmičaru. Ta pisma su poslata nekoliko dana nakon otmice.

Agenti FBI su najveći trag imali 1980, kad je dečak šetajući pored reke Kolumbija u Vašingtonu našao bunt novčanica od 20 dolara, čiji su se serijski brojevi poklapali sa brojevima novca datog otmičaru.

“Moj život je bio pun mržnje, nemira, gladi i još više mržnje; ovo je delovalo kao najbrži i najprofitabilniji način da postignem unutrašnji mir. Ne krivim ljude što me mrze zbog onog što sam uradio niti krivim bilo koga ko želi da budem uhvaćen i kažnjen, iako se to nikada neće dogoditi”, naveo je Kuper.

Otmičar je istakao u pismu da ga neće uhvatiti jer on nije hvalisavac, nije ostavio otiske i nosio je tupe i šminku.

“Mogu dodati ili oduzeti nešto stotinu puta, opet neće imati tačan opis”, naveo je on, dodajući da nije “psihotični ubica” i da nikada nije kažnjen ni za brzu vožnju.

Agenti su upoznali tadašnjeg direktora FBI Edgara Huvera sa svojom istragom o pismu, navodi se u dokumentima koje je FBI predao Kolbertu zajedno sa pismom.

“Terenska kancelarija Vašingtona je sve uradila da očuva pismo i kovertu radi latentnih otisaka prstiju. Međutim, nepoznati broj ljudi u Vašington postu je dodirivao i jedno i drugo pre nego što je došlo u naš posed”, navodi se u saopštenju FBI.

Takođe se ističe da agenti ne mogu da shvate šta znači broj “717171684” spram imena “Vašington post” u donjem levom uglu pisma.

FBI je od januara 2017. godine objavio više od 3.000 dokumenata, koje proučavaju Kolbert i njegov dobrovoljni tim od 40 bivših policijskih zvaničnika. Federalni istražni biro je naveo da ima više od 71.000 dokumenata koji se odnose na Kolbertovu tužbu.

Kolbert i njegov tim veruju da je D.B. Kuper čovek čije je ime Robert Rekstrou, koji je upravljao helikopterima tokom rata u Vijetnamu a sada ima 73 godine i živi u području San Dijega, preneo je “Foks njuz”.

Rekstrou je u martu 2017. godine pisao sudiji koji je nadležan u slučaju Kolbertove tužbe, tvrdeći da on nije D.B. Kuper. On je takođe optužio Kolberta da mu uništava život. Rekstrou je u julu ponovo poslao pismo sudu, još jednom navodeći da on nije tajanstveni otmičar.

I tako ova misterija ostaje nerazrešena punih 49 godina!

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter