Izvor: BSCHAPPY
06.04.2024 u 01:17
0

OPERACIJA ODMAZDA: Na današnji dan pre 83 godine bombardovan je Beograd

Šestog aprila, u 6:30 ujutru, bez objave rata, sile Trećeg rajha su napale Kraljevinu Jugoslaviju. Njihove vazdušne snage su bombardovale Beograd koristeći 234 bombardera i 120 lovaca. Avioni su poleteli iz Beča (Cvolfašing, Viner Nojštat, Aspang), Graca i Arada. Beograd je bombardovan u četiri naleta 6. aprila, i ponovo 7, 11. i 12. aprila 1941. Upotrebljeno je oko 440 tona zapaljivih bombi.

u znak odmazde za vojni puč kojim je svrgnuta vlada koja je potpisala Trojni pakt. Bombradvoanje se dogodilo u prvim danima osovinske invazije na Jugoslaviju tokom Drugog svjetskog rata. Jugoslovensko kraljevsko ratno vazduhoplovstvo (JKRV) raspolagalo je sa samo 77 savremenih borbenih aviona za odbranu Beograda nasuprot stotina njemačkih lovaca i bombardera koji su napali u prvom talasu rano 6. aprila. Tri dana prije, kapetan vazduhoplovstva Vladimir Kren je prebjegao Nijemcima, otkrivajući im lokacije više vojnih sredstava i šifre JKRV.

Još tri talasa bombardera napala su Beograd 6. aprila, a narednih dana napadi su nastavljeni. Napadi su doveli do paralize jugoslovenskog civilne i vojne komande i kontrole, kao i do razaranja infrastrukture Beograda i mnogo civilnih žrtava. Kopnena invazija počela je nekoliko časova ranije, a vazdušni napadi su vršeni i na aerodrome JKRV i druge strateške civiljeve širom Jugoslavije. Među civilnim ciljevima bili su Narodna biblioteka, koja je do temelja izgorjela zajedno sa nekoliko stotina hiljada knjiga i rukopisa, kao i Beogradski zoološki vrt.

U znak odmazde zbog invazije na Jugoslaviju, koja je kapitulirala 17. aprila, britansko Kraljevsko ratno vazduhoplovstvo je izvršila dva bombardovanja Sofije, koja je kasnije učestvovala u parčanju Jugoslavije. Višeg oficira Luftvafea odgovornog za bombardovanje, generalobersta Aleksandera Lera, Britanci su izručili Jugoslovenskoj armiji, a poslije vremena provedenog u vojnom zatvoru u Beogradu, osuđen je na smrtni kaznu zbog ratnih zločina, dijelom i zbog učešća u bombardovanju Beograda. Vladimir Kren je uhapšen 1947. pod nepovezanih optužbama za ratne zločine koji su proistekli iz njegove kasnije službe kao komandanta Zrakoplovstva Nezavisne Države Hrvatske. Izručen je Jugoslaviji radi suđenja, a osuđen je po svim tačkama optužnice i pogubljen 1948. godine. U Zemunu je 1997. podignut spomenik u znak sjećanja na poginule pilote u odbrani Beograda. Bombardovanje je dramatizovana u književnosti i filmu.

U bombardovanju Beograda 1941. poginulo je 2.274 ljudi[2] (procene: 2.271—4.000, nemačke procene: 1500—1700).[29] Porušeno je 627 zgrada, veoma oštećena 1.601 zgrada, delimično oštećeno 6.829 zgrada (uključujući deo zgrade Starog dvora). Teško je oštećena Vaznesenjska crkva u kojoj je bilo vernika koji su bili došli na jutrenje. Najznačajniji spomenik kulture, Narodna biblioteka sa 350.000 knjiga, uništena je već prvog dana bombardovanja.[30]

General Ler se 9. maja 1945. predao Jugoslovenskoj armiji. Pobegao je i ponovo je uhvaćen 13. maja. Posle rata suđeno mu je za ratne zločine pred vojnim sudom Jugoslovenske armije, a jedna od tačaka optužnice se odnosila na njegovo komandovanje 4. vazdušnom flotom tokom Operacije Odmazda. Proglašen je krivim, osuđen na smrt i pogubljen.[31]

Nemački feldmaršal Evald fon Klajst je na suđenju posle rata izjavio: „Vazdušni napad na Beograd 1941. godine imao je prvenstveno političko-teroristički karakter i nije imao ništa zajedničko sa ratom. To bombardovanje iz vazduha bilo je stvar Hitlerove sujete, njegove lične osvete.”

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter