Izvor: Glossy
11.10.2023 u 15:53
0

KAKO SE PRENOSI HELIKOBAKTERIJA? Kada se ne leči, može da izazove mnoge probleme

Na koji način preventivno delovati na infekciju helikobakterijom, kako se ona širi i kako je prepoznati na vreme?

Helikobakterija (lat. Helicobacter pylori) spiralna je bakterija koja se nalazi u donjem delu želuca i smatra se izazivačem zapaljenja želuca, čira dvanaestopalačnog creva i, ređe, želuca.

Prema nekim procenama, oko 60 odsto odrasle ljudske populacije je pogođeno ovom bakterijom, a njene infekcije su obično bezopasne, ali mogu izazvati i stomačne probleme poput nabrojanih stanja.

NAJNOVIJE ISTRAŽIVANJE OTKRILO: Hrana koja može pomoći da ublažite simptome menopauze

Helikobakterija je vrlo česta i – da, vrlo zarazna – vrsta bakterije koja inficira digestivni trakt. U organizam ulazi kroz usnu duplju i zatim se probija do gastrointestinalnog trakta.

Kako navodi medicinska platforma, klice mogu živeti u pljuvački, što znači da neko s infekcijom može da je prenese ljubljenjem i oralnim seksom, a moguće je zaraziti se i fekalnom kontaminacijom hrane ili vode za piće.

Faktori rizika za zarazu helikobakterijom

Na portalu ugledne američke klinike Mejo navodi se da se helikobakterija često dobija u detinjstvu, kao i da su faktori rizika za nju često povezani sa uslovima života, kao što su:

život s mnogo ljudi,

život bez pouzdanog izvora čiste vode,

život u zemljama u razvoju i

život s nekim ko ima infekciju helikobakterijom.

Kako se zaštititi od helikobakterije?

Nije uvek jasno kako je došlo do prenose helikobakterije, ali je dobra lična higijena jedan od načina da smanjite verovatnoću da će doći do infekcije. To podrazumeva temeljno i često pranje ruku, posebno nakon korišćenja kupatila i pre jela i kuvanja.

Važno je da možete biti sigurni da je hrana koju konzumirate bezbedna, kao i da voda za piće.

Posebno je bitno voditi računa o ovim preventivnim merama ako provodite vreme negde gde uslovi nisi higijenski po uobičajenim standardima ili u delovima sveta gde su čisti izvori pijaće vode i hrane slabije dostupni.

Ukoliko živite s nekim ko boluje od helikobakterije, pomozite mu da završi program lečenja prema programu koji je propisao lekar i imajte u vidu da je osoba i dalje zarazna sve dok ne završi s terapijom antibioticima i testovi pokažu da je infekcija nestala.

MOŽE DA ISKORENI KARCINOM! Više od 27.000 dece u Srbiji primilo bar jednu dozu vakcine protiv HPV

Simptomi helikobakterije

Većina ljudi zaraženih ovom bakterijom nema simptome. Kada infekcija izazove čir, može doći do bolova u stomaku, naročito tokom noći ili satima nakon obroka, odnosno kada je želudac prazan. Ovaj bol obično se opisuje kao osećaj nagrizanja koji prolazi i vraća se, a ublažavaju ga antacidi.

Pored ovog karakterističnog bola, kako navodi Healthline, neki od simptoma su:

mučnina

preterano podrigivanje

gorušica

osećaj nadutosti u stomaku

visoka temperatura

nedostatak apetita

zadah

dijareja

neobjašnjiv gubitak kilograma,

a u težim slučajevima i:

poteškoće pri gutanju

anemija

krv u stolici

Naravno, sve ove simptome mogu da izazovu i druga stanja, pa čak i neke promene kod zdravih ljudi, ali ukoliko primetite nešto neobično, obavezno se javite lekaru.

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter