Izvor: Glossy.rs
20.09.2023 u 16:59
0

Ovo je hrana koju treba da jedete ako imate probleme sa ŠTITNOM ŽLEZDOM

Budući da se neki minerali koji su ključni za zdravlje štitne žlezde ne proizvode u organizmu, veoma je bitno uneti ih kroz ishranu.

Štitna žlezda je žlezda s endokrinim luičenjem koja se nalazi s prednje i bočne strane grkljana i dušnika i ima mnogo važnih uloga u organizmu.

Ona učestvuje u pretvaranju glukoze i masti u energiju, stimuliše ćelije da proizvode više energije i tako obezbeđuju optimalnu temperaturu tela, podstiče normalan razvoj nervnog sistema kod fetusa i dece, pojačava puls i snagu kontrakcija srčanog mišića…

Veoma je važno da njeni hormoni i funkcija budu očuvani, a sve češće poslednjih godina se priča o poremećajima štitne žlezde koje je vrlo važno kontrolisati.

Koji su uobičajeni problemi sa štitnom žlezdom?

Najčešće dve bolesti o kojima se govori kada je reč o štitnoj žlezdi jesu:

 

  • hipertireoza
  • hipotireoza 

Ovi poremećaji, iz istih ili različih razloga, obično se manifestuju sličnim i naizlged bezazlenim simptomima. Uglavnom su u pitanju promene u izgledu, kao što su slabija kosa ili oticanje lica i zglobova, problemi s menstrualnim ciklusom, osećaj iscrpljenosti itd.

U svakom slučaju, na oba ova stanja može značajno da utiče i to šta jedemom, a osobama koje pate od njih obično se preporučuju raznovrsniji jelovnik i češći i manji obroci.

 

Ishrana za zdravu štitnu žlezdu

Uz to su veoma važne redovne posete endokrinologu, koji će propisati adekvatnu terapiju i dati vam najbolje savete, a stručnjaci su ističu da ishrana može biti od velike pomoći.

 

  • Gvožđe u ishrani za zdravlje štitne žlezde

Kada je nivo hormona štitne žlezde previsok, telo ne može normalno da metaboliše gvožđe, pa u nekim slučajevima to može dovesti do anemije, navodi se u studiji objavljenoj u magazinu Clinical Endocrinology 2017. godine.
Gvožđe je važno jer skladišti feritin, protein koji se oslobađa po potrebi i neophodan je u optimalnom nivou da bi ćelije pravilno apsorbovale i obrađivale hormone štitne žlezde i gvožđe.

Ovaj mineral je važan za prenos kiseonika, proizvodnju hemoglobina i stimulaciju štitne žlezde, a pronaći ćete ga u džigerici, spanaću, živini, crvenom mesu, intergralnim žitaricama, suvom voću…

 

  • Jod u ishrani za zdravlje štitne žlezde

 

Jod je veoma važan mineral za ljudi koji pate od problema sa štitnom žlezdom jer je određena količina joda neophodna za proizvodnju hormonaštitne žlezde. Ukoliko postoji manjak joda u organizmu, može doći do uvećanja štitne žlezde, zajedno s drugim problemima, piše medicinska platforma Healthline, a imajte u vidu da telo ne proizvodi ovaj mineral, pa je ishrana jedini način da ga unesemo.

U svakom slučaju, o jodu morate da razgovarate sa svojim lekarom i postavite mu svako pitanje, koliko god vam zvučalo nevažno jer se uzimanje joda ne savetuje u slučaju da je žlezda tretirana radioaktivnim jodom ili kod njene jake hronične upale.

Ipak, kada je ona iscrpljena, potrebno joj je više joda, koji se može naći u mleku i mlečnim proizvodima, morskoj ribi i plodovima mora, ćuretini, belom luku, krompiru, blitvi…

Šta treba vi da radite ― najbolje zna vaš endokrinolog!

 

  • Cink u ishrani za zdravlje štitne žlezde

 

Organizmu je cink potreban da bi proizvodio i metabolisao hormone štitne žlezde , a utvrđeno je da nedostatak cinka pogoršava hipertireozu i da ga suplementacija cinka poboljšava, stoji u studiji objavljeno 2016. u časopisu Asian Journal of Medical Sciences.

Kako se on ne proizvodi u telu, veoma je važno uneti ga kroz ishranu, a možete ga naći u svinjskoj i telećoj džigerici, integralnim žitaricama, živini, morskim plodovima, orašastim plodovima, mleku i mlečnim proizvodima.

 

  • Selen u ishrani za zdravlje štitne žlezde

 

Selen je mineral koji ima ulogu u konverziji hormona T4 u T3, što dalje znači da njegova manja količina u organizmu smanjuje i T3, pa se mogu pojaviti simptomi hipotireoidizma.

Nedostatak selena nije sam direktan izazivač poremećaja, ali ukoliko postoje i drugi problemi može uticati na stanje štitne žlezde.

Istraživanje objavljeno 2013. godine u medicinskom listu Clinical Endocrinology pokazalo je da unos selena može da pomogne kod dugotrajnog oštećenja ljudima s tiroidnim problemima kao što su Hašimoto i Grejvova bolest.

 

Nalazi se u mesu, pečurkama, morskim plodovima…

 

 

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter