Izvor: kurir.rs
02.01.2024 u 20:45
0

NESTVARNA POBEDA! ZVEZDA SJAJNO POČELA 2024.: Crveno-beli srušili Fenerbahče u Istanbulu

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su Fenerbahče sa 85:76 (18:26, 16:9, 23:22, 28:19) u okviru 18. kola Evrolige.

Odnos snaga na terenu je bio izjednačen, Zvezda se dobro držala u uvodnim minutima meča, Bolomboj je blistao pod košem Fenera, da bi domaćin preko Madara krajem prve i početkom druge deonice stigao od +10 (28:18). Uspeva Zvezda da se vrati – koš Nedovića, a onda serija Bolomboja i zaostatak je bio smanjen (28:22), ali samo na kratko. Jasikevičijus uzima tajm-aut i Fener uzvraća serijom 5:0 (33:24), nakon čega je usledila serija promašaja na obe strane koja je potrajala tri minuta.

Minut pred kraj druge četvrtine crveno-beli preko Hange hvataju priključak (33:31), a na odmor odlaze sa -1 (35:34).

Trojkama Biberovića i Vilbekina otvoreno je drugo poluvreme, Fenerbahče je igrao dosta čvršće u odbrani, pa su gosti bili u dvocifrenom minusu (51:40). Poslednji minut treće deonice doneo je izjednačenje (57:57) kojem je prethodilo atraktivno zakucavanje Bolomboja, a onda i serija faula Hejs-Dejvisa nad Gedraitisom koji je u par navrata bio precizan sa linije penala.

Poslednja četvrina donela je pravu dramu na parketu – Branko Lazić je „proradio“ i Zvezda je serijom 11:0 stigla do preokreta (57:61). Dva minuta do kraja meča Miloš Teodosić pogađa trojku (67:76), te je trener Fenera prinuđen da uzme tajm-aut ne bi li samu završnicu uveo u kompletnu dramu. Igra turskog tima je u potpunosti stala, ništa nisu mogli da pogode, pa su crveno-beli zabeležili prvu pobedu u novoj 2024. godini.

Naredni meč, u okviru 19. kola Evrolige, Crvena zvezda igra protiv Partizana u četvrtak 4. januara od 20.00 časova u beogradskoj „Areni“.

TOK MEČA

4. ČETVRTINA

40. minut – Šanli pogađa trojku (72:79). Bolomoboj sigiran oba puta sa linije penala (72:81), a onda Vilbekin sa velike udaljenosti pogađa koš Zvezde (75:81). Hejs-Dejvis pogađa jedno slobodno bacanje (76:83), nervozna igra oba tima na 20 sekundi do kraja meča!

39. minut – Gedraitis pogađa oba slobodna bacanja (67:78) posle faula Dorsija, pa još jedan tajm-aut Fenera. Potpuno je stala igra turskog tima, Šanli pravi prekršaj, Hanga je na liniji penala – siguran je samo jednom (67:79). A onda i lak poen Hejs-Dejvisa (69:79)

38. minut – Teodosić pogađa trojku (67:76), usledio je tajm-aut Fenera! Domaćin ne može ništa da pogodi…

37. minut – Kalates lako pronalazi put do koša (67:73). Motli je završio meč, umesto njega na parketu je Šanli.

36. minut – Gedraitis pogađa preko Motlija (63:71) koji uzvraća na drugoj strani (65:71), a onda pravi i faul nad Bolombojem koji je precizan oba puta sa linije penala (65:73)

35. minut – Motli pogađa (63:69)

34. minut – Hejs-Dejvis ima polovičan učinak sa linije penala (61:66), Nedović preko ruke za tri poena (61:69)

33. minut – Zvezda u naletu – pogađa Tobi (60:66)

32. minut – Prvi poeni Marka Gudurića – trojka (60:61), pa i trojka Lazića (60:64)

31. minut – Serija Zvezde od 11:0, Dos Santos, pa Lazić (57:61) i eto preokreta!

3. ČETVRTINA

30. minut – Gedraitis na liniji penala posle faula Hejs-Dejvisa, precizan je bio oba puta (57:55), a onda posle faula Gudurića Gedraitis opet pogađa oba bacanja (57:57)

29. minut – Dorsi pogađa oba bacanja (57:50), sa druge strane poentira Teodosić (57:52). Odlična odbrana Zvezde, Hejs-Dejvis pravi faul nad Tobijem koji ima dva slobodna bacanja – pogađa jedno (57:53)

28. minut – Lazić pogađa trojku (55:48), Gudurić promašuje za tri, pa Bolomboj zakucava za 55:50

27. minut – Bolomboj nalazi put do koša (52:45), pa fenomenalan pik end rol Teodosića i Boloboja (55:45). Hejs-Dejvis opet pogađa (55:45)

26. minut – Faul Teodosića – Motli pogađa slobodno bacanje (52:43)

25. minut – Topić pogađa (48:40), a raspucani Hejs-Dejvis prvo postiže dva poena, a onda i tri (51:40). Hanga drži Zvezdu u životu (51:43)

24. minut – Gedraitis je na liniji za slobodna bacanja posle faula Biberovića – pogađa oba (43:38), a onda brza kontra Fenera i Vilbekin postiže trojku (46:38)

23. minut – Motli pogađa uz skok (43:37)

22. minut – Trojka Hange iz teške pozicije (41:37)

21. minut – Brzih 6:0 – sve trojke postignute sa istog mesta, Biberović, pa Vilbekin – (41:34)

2. ČETVRTINA

20. minut – Hejs-Dejvis uvećava prednost domaćih (35:31). Gudurić pravi prekršaj nad Hangom koji sa linije penala opet ima polovičan učinak (35:32). Papajanis pravi faul nad Bolombojem koji sa linije za slobodna bacanja pogađa oba (35:34)

19. minut – Serija crveno-belih od 7:0 – Hanga opet precizan (33:31) – trener Fenera traži tajm-aut

18. minut – Šanli pravi faul – Bolomboj na liniji penala, učinak: polovićan! (33:25). U strelce se upisuje i Hanga (33:27). Topić beleži prve poene u Evroligi (33:29)

17. minut -Serija promašaja traje – opet Šanli, i opet Davidovac…

16. minut – Nastavlja se serija promašaja – Šanli, Davidovac, pa opet Šanli…

15. minut – Serija promašaja na obe srane

14. minut – Sestina pogađa (30:24), a onda i Dorsi postiže trojku (33:24) – serija Fenera od 5:0 naterala je trenera Zvezde na tajm-aut

13. minut – Zvezda pravi seriju 6:0 – Bolomboj rešeta koš Fenera (28:22), a Jasikevičijus uzima minut odmora

12. minut – Odličan prodor Nedovića (28:20)

11. minut – Madar pogađa za +10 (28:18)

1. ČETVRTINA

10. minut – Bolomboj smanjuje zasotatak Zvezde sa niskog posta (23:18), a onda Dorsi trojkom stavlja tačku na prvu deonicu (26:18)

9. minut – Gilespi pravi faul nad Madarom kojem sudije sviraju tri slobodna bacanja – sve pogađa (20:16), novi napad Fenera i trojka Madara (23:16)

8. minut – Npad Fenera završen bez pogotka, isto kao i napad Zvezde, ali Gilespi pravi faul nad Hejs-Dejvisom koji završava na parketu sa bolnom grimasom. Ipak uspeva da se pridigne i staje na liniju penala – pogađa oba (17:14). Gedraitis poentira iz kontre (17:16)

7. minut – Vilbekin ponovo poentira (15:14)

6. minut – Prvi poeni Teodosića, sa linije penala – od dva pogađa samo jedno (11:14).

5. minut – Haj-Dejvis trojkom dovodi Fener u novu prednost (10:8), ali Gedraitis odmah uzvraća (10:11). Biberović pogađa sa linije penala (11:11), a potom kombinacija Topića i Bolomboja koji opet postiže poen (11:13)

4. minut – Bolomboj upisuje nove poene (7:5), a onda i Gedraitis (7:8)

3. minut – Pogađa Vilbekin za tri (7:3), sa druge strane pokušava Lazić za tri, ali ne pogađa!

2. minut – Topić nije uspeo da pogodi za tri! Motli nastavlja da postiže lake poene pod košem (4:2). Prekršaj Motlija nad Bolombojem koji je na liniji penala – pogađa samo jedno (4:3)

1. minut – Prvi poeni za Zvezdu – postiže ih Bolomboj (0:2), a prve poene na drugoj strani beleži Motli (2:2)

TOPIĆ STARTER, MITROVIĆ NE IGRA

Mladi košarkaš Nikola Topić igraće prvi meč u Evroligi, dok će Zvezda biti uskraćena za Mitrovića u duelu sa Fenerbahčeom.

UOČI MEČA

Crveno-beli su 2023. godinu završili sa šest pobeda u evropskom takmičenju, tako da sada jure sedmu što neće biti nimalo lako – jer je pred njima teško gostovanje u Istanbulu.

“Igramo protiv tima koji je promenio trenera. Rade neke stvari drugačije i čeka nas potpuno drugačija utakmica u odnosu na onu koju smo odigrali u prvom delu sezone. Moramo da budemo skocentrisani u odbrani kako bi zaustavili njihove glavne igrače. Imaju mnogo dobrih poentera, igrača koji mogu da vam naude. Što se tiče napada, moramo da čitamo te nove stvari koje rade, igramo pametno i napadamo ih na pravi način” rekao je Janis Sferopulos.

Sudijsku trojku činiće Emilio Perez iz Španije, kojem će pomagati Poljak Jakub Zamojski, kao i Maksim Buber iz Francuske.

Od odlaska Dimitrisa Itudisa, Fener ima svih sedam pobeda – četiri u Evroligi, tri u Turskoj. Na svim utakmicama je istanbulski velikan imao bar 80 ubačenih poena, u Evroligi su padali Monako, Žalgiris, Alba i Efes.

Očekuju nas teške utakmice u duploj nedelji. Zvezda je tim sa vrlo jasnim ulogama. Bekovi mnogo stvaraju za sebe, ali i za ostale saigrače. Zvezda je jedan od najboljih ofanzivnih timova u Evroligi i generalno, tim koji igra košarku i treba da budemo spremni za tešku utakmicu“, rekao je Šaras Jasikevičijus.