Izvor: gulfnews.com
22.09.2020 u 11:58
0

Bebe rođene u jesen često su podložne alergijama, poznati su i razlozi

Najnovija studija, objavljena u jednom časopisu tvrdi da godišnje doba u kojem se dijete rodi može biti faktor rizika za alergije na hranu. Navedeno je i to da su djeca rođena u jesen podložnija alergijama i bolestima koje izazivaju.

SAZNAJTE I OVO

PROMENE U VLADI SRBIJE: Neki se GURAJU, neki POVLAČE, a neki već imaju jasnu ALTERNATIVU

NOVIM SADOM SE ŠIRI MIRIS PALJEVINE: Građani uznemireni traže RAZLOG (VIDEO)

DANAS NOVAC LEŽE NA RAČUN: Proverite da li ste na spisku nadoknade

Alergijska stanja najčešće primjećuju na koži koja je suva, ispucala, ali često dolazi i do atopijskog marša kada stanje prelazi iz jednog u drugi oblik alergije.

Atopijski marš počinje u dojenačkoj dobi s ekcemom (problematična koža, atopijski dermatitis), a kasnije u detinjstvu on se može razviti u alergije na hranu, astmu i peludne groznice.

– Kada se čestice hrane apsorbuju kroz oslabljenu kožu kakva je kod ekcema, umesto da se probave, organizam ih doživljava kao ‘uljeza’ i stvara antitijela protiv njih. Kada deca pojedu hranu na koju su alergična, antitela je prepoznaju i pokreću alergijske reakcije poput osipa, povraćanja ili čak anafilaksije“, rekla je Jessica Hui, pedijatar u Nacionalnom jevrejskom zdravstvu i vodeća autorka studije.

Istraživanje ukazuje na to da je porađanje u jesen usko povezano s postojanjem štetne bakterije Staphylococus aureus koja može oslabiti kožnu zaštitu. To uzrokuje svrab, suvu i bolnu kožu povezanu s ekcemom i omogućava različitim bakterijama, česticama hrane i patogenima da peodru u kožu i uđu u organizam.

PROČITAJTE JOŠ…

LEPE VESTI: Bebica, čija je majka umrla na porođaju od korone, uskoro ide kući!

DANAS POČINJE JESEN: Dočekajmo je u 15:30!

ŠOK U „ĆIRILICI“! MILO JE BIO VEĆI SRBIN OD MILOŠEVIĆA! Nije samo odbio da svedoči u Hagu već i…

– Pregledali smo svako dete koje se lečilo u našoj bolnici gde je ustanovljeno da su oni koji su rođeni u jesen imali mnogo više šanse da dožive sva stanja povezana s atopijskim maršem. Sada nastojimo ustanoviti zbog čega je to tako i čvrsto verujemo da upravo potiče od bakterija na koži – dodala je Hui.

Istraživači sada provode kliničko ispitivanje kako bi razmotrili širok spektar faktora koji mogu doprinijeti oslabljenoj kožnoj zaštiti kod beba.

Shodno tome, upisuju trudnice u registar i prate njihove bebe u ranom detinjstvu kako bi razmotrili sve, od faktora okoline, preko genetike do korištenih lijekova i proizvoda koje imaju u kući.

Smatramo da ćemo moći zaustaviti razvoj atopijskog marša ukoliko uspemo intervenirati u vrlo mladoj dobi, čak i odmah po porodu – navela je Hui.

Autori studije su sugerisali da je sprečavanje atopijskog marša moguće ukoliko kvasite kožu bgeba s ekcemom mokrim oblogama i losionima te uvedete alergenu hranu u ranoj fazi života dece koja su rizična.

Kravlje mleko, jaja, pšenica, gluten, soja, riba, školjke, susam i ostale sjemenke, kao i kikiriki i orašasti plodovi je hrana koja najčešće izaziva alergije.

Svaku od ovih namirnica možete uključiti u ishranu svoje porodice, ali i u hranu koju vaša beba jede.

Iz predostrožnosti, kada počnete s uvođenjem navedenih namirnica, onda biste to trebali raditi postepeno na svaka tri dana kako biste se pre svega uverili da beba nema simptome i ukoliko to bude tako, onda je vreme za nove namirnice.

Nakon uvođenja potencijalnih alergena kao što su jaja i kikiriki, preporučuje se da ih nastaviti uključivati u bebinu ishranu najmanje dva puta sedmično kako biste osigurali da beba ostane tolerantna prema tim namirnicama.

Pre nego počnete uvoditi ove namirnice, bitno je da vodite računa o tome da je vaša beba dobro i da nije bolesna kako bi njihov imunološki sistem odigrao svoju ulogu. Takođe, često se zna desiti da je teško raspoznati je li reč o alergijskoj reakciji ili prehladi.

Takođe, možda vas brine alergija na hranu ukoliko za to postoji porodična anamneza, međutim, to ne znači da je vaša beba u većem riziku.

Najvažniji faktori koji povećaju rizik od pojave alergija na hranu kod vaše bebe su razvijanje ekcema u ranom detinjstvu ili već postojeća alergija na kravlje mleko.

Nedavno istraživanje pokazalo je da bi bebe koje su u većem riziku od alergije na hranu mogle imati koristi od ranijeg uvođenja jaja i kikirikija u ishranu kako bi spriječile moguće alergije na njih.

Pre uvođenja alergene hrane, poželjno je pričekati da se ekcem stavi pod kontrolu. Ukoliko kožna zaštita ne funkcioniše, tačnije, ako je suva i oštećena, postoji rizik da alergeni poput hrane ili alergena u vazduhu koji udišemo mogu ući preko nje.

Tada to imunološki sistem može prepoznati kao štetnu pojavu što dovodi do razvoja alergijskih antitela (senzibilizacija). Rizik od senzibilizacije na hranu je manji ako vaša beba već jede tu hranu.

Happy BSC je spremio za vas najmoderniju mobilnu aplikaciju da biste nas lakše pratili i bili u toku sa svim vestima. Našu aplikaciju možete preuzeti za ANDROID i iPHONE.

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter