Izvor: happbsc
03.04.2024 u 11:49
0

ŽENA IMA DOSTA A SLIKARKI MALO: Nadežda Petrović, jedna od najznačajnijih žena srpske kulture, preminula je na današnji dan

Nadežda Petrović, slikarka i jedna od najznačajnijih žena srpske istorije i kulture, preminula je na današnji dan pre 109 godina u Valjevu.

Nadežda Petrović (1873-1915) je slikarka koja je srpskom društvu donela evropsko moderno slikarstvo. Njene slike, među kojima su Resnik, Notr Dam, Autoportret, Bulonjska šuma, smatraju se, prema likovnim kritičarima, jednim od najboljih dela srpske likovne umetnosti. Međutim, ona nije bila samo slikarka, već i borac za ženska prava, kao i dobrovoljna bolničarka na frontu tokom balkanskih ratova.

Uprkos upozorenjima lekara i saznanju da je zaražena smrtonosnim pegavim tifusom koji je tada harao Srbijom, Nadežda Petrović je odbila da napusti ranjene i istim tifusom zaražene srpske ratnike i civile kojima je, kao dobrovoljna bolničarka, pružala neophodnu negu. Bila je osnivač i sekretar društva tj. humanitarne organizacije Kolo srpskih sestara.  Sa vojvodom Tankosićem osnovala Četnički pokret u Staroj Srbiji – Makedoniji gde je pomagala ugroženo stanovništvo.

Rođena je u Čačku 12. oktobra 1873. godine. Porodica je imala 13 dece, od kojih je devet preživelo – Nadeždin najmlađi brat bio je poznati srpski književnik Rastko Petrović. Za slikarstvo se odmah vezala i nakon završene Više ženske škole u Beogradu 1891. i položenog stručnog ispita postaje nastavnica slobodnoručnog crtanja.

Srpska slikarka 1898. godine odlazi u Minhen, a dve godine kasnije izlaže na prvoj samostalnoj izložbi u Beogradu, gde dobija oštru kritiku jer se nije ugledala na stare majstore slikarstva, nego je našla uzore u kako su govorili  „impresionističkim radovima, tom bolesnom i trulom shvatanju bolesnih i trulih mozgova“.

Vraća se u Nemačku, ali onda opet dolazi u Srbiju 1903. godine, jer je ministar prosvete odbio da joj produži boravak. Iza toga se krilo to što je Nadeždin otac odbio da napiše biografiju kraljice Drage Mašin, u kojoj bi bilo njeno izmišljeno plemenito poreklo.

Do 1912. godine izlagala je na mnogobrojnim izložbama: Izložba Lade, Izložba jugoslovenske kolonije 1907, Izložba srpskog umetničkog udruženja 1908, Druga samostalna izložba u Ljubljani 1910, iste godine u Parizu na Jesenjem salonu i u Zagrebu u okviru grupe Medulić. Naredne 1911. godine izlagala je u srpskom paviljonu na Međunarodnoj izložbi u Rimu i mnogim drugim.

Piše likovne kritike u Delu, Srpskom književnom glasniku, Štampi i Bosanskoj vili. Odlazi u Pariz, gde slika svoja remek dela – Bogorodičina crkva u Parizu, Devojčica u Bulonjskoj šumi, Plaža u Bretanji i druge. Umrla je u Valjevu 3. aprila 1915. godine od pegavog tifusa.

I pored svih dostignuća, za života nije dobila zaslužene počasti. Završila je na banknoti Narodne banke Srbije od 200 dinara.

„O mojoj udaji nema govora više, ja hoću da sam slikar, a ne samo žena, žena ima dosta“, napisala je svojevremeno Nadežda Petrović. Tako je i proživela svoj vek.

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter