Izvor: Blic.rs
13.07.2020 u 06:54
0

OPREZ! KOMARCI NAPADAJU: Zbog čestih kiša došlo je do INVAZIJE KRVOPIJA

Kiša, pa sunce, visoka vlažnost, kao i visoke temperature – idealni su uslovi za invaziju komaraca. Zbog toga je ovih dana gotovo nemoguće odbraniti se od ovih krvopija, iako nadležne službe uveliko sprovode zaprašivanje sa zemlje.

Ove godine sezona komaraca počela je kasnije nego uobičajeno, ističe za medije biolog Milenka Perić iz Sektora ekologije i unapređenja životne sredine JKP „Gradska čistoća“ Beograd. Kako objašnjava, na to su uticali vremenski uslovi, prvenstveno odsustvo padavina tokom zimskih i prolećnih meseci, zbog čega su mnoga staništa komaraca ostala suva.

– Usled povećane količine padavina tokom juna došlo je do pojave privremenih vodenih površina u šumama, kao i priobalnim delovima reka. Takva staništa pogoduju razvoju larvi šumskih, odnosno rečnih komaraca, što je uslovilo povećanje njihove brojnosti u proteklih deset dana – ukazuje Perić.

Dodaje da su ovi komarci karakteristični za april-maj, a kako je zbog vremenskih uslova došlo do pomeranja njihovog razvoja, pojava šumskih komaraca preklopila se sa aktivnošću takozvanog kućnog komarca koji je dominantan u ovom periodu godine.

PROČITAJTE I OVO

Vučić zakazao konsultacije za formiranje nove Vlade!

DAČIĆ: Odluke o odvaranju granica menjaju se svakog dana, Grčka ima interes DA OTVORI zbog turizma!

Oglasio se BRANKO RUŽIĆ: Dobro sam, biću 14 dana u izolaciji!

Ne zanemarujte OVAJ SIMPTOM! On ukazuje na KOVID INFKCIJU!

Danas je CRVENO SLOVO! OVO nikako NE SMETE da RADITE!

– Dosadašnji rezultati monitoringa pokazali su relativno nisku brojnost odraslih komaraca u periodu mart-jun, dok je krajem juna i početkom jula došlo do povećanja brojnosti usled aktivacije pomenutih rečnih komaraca. Ovi komarci su agresivniji u odnosu na kućnog, jer je njihov ubod bolniji – ističe Perić.

Napominje da kod rečnih komaraca na našem području nije registrovano da prenose uzročnike bolesti.

Početkom maja započeto je suzbijanje komaraca uređajima sa zemlje.

– Tretman suzbijanja odraslih formi komaraca obavlja se sa zemlje i to uređajima za hladno zamagljivanje i uređajima za termalno zamagljivanje. Do sada je urađeno ukupno 50.000 hektara i tretirane su lokacije na 17 gradskih opština – kaže ona.

Suzbijanje je usmereno na delove grada uz reke Savu i Dunav, nasipe, šume, park šume, groblja, mesta koja su pogodna za razvoj komaraca i prirodna staništa više vrsta komaraca.

Za sada, najviše komaraca ima na Paliluli, duž leve obale Dunava, kao i u naseljima na opštinama Surčin i Zemun. Za njima sledi Novi Beograd.

Srećom, dosadašnjim analizama za sada nije zabeleženo prisustvo virusa zapadnog Nila u ispitivanim komarcima. Ipak, sezona komaraca će potrajati do polovine novembra, pa se treba na vreme zaštititi.

Simptmi zaraze

Podsećaju da je groznica zapadnog Nila virusno oboljenje koje se prenosi ubodom zaraženog komaraca, a glavni prenosilac je Culex pipiens, vrsta komarca koja je odomaćena i kod nas. Nakon uboda zaraženog komarca simptomi bolesti se javljaju za tri do 14 dana.

– Većina osoba (80 odsto) inficiranih ovim virusom nema nikakve simptome bolesti. Kod približno 20 odsto zaraženih simptomi podsećaju na oboljenje slično gripu, sa naglom pojavom povišene telesne temperature, glavoboljom, bolovima u mišićima i zglobovima, umorom, blagim prolaznim osipom i limfadenopatijom. Međutim, kod manje od jednog procenta dolazi do nastanka aseptičnog meningitisa ili encefalitisa, odnosno neuroinvazivnog oblika bolesti, koji zahteva hospitalizaciju – ističu iz „Batuta“.

Preporuke „Batuta“ u cilju smanjenja rizika od zaražavanja

Upotreba repelenata na otkrivenim delovima tela prilikom boravka na otvorenom

Nošenje odeće dugih rukava i nogavica, svetle boje. Odeća treba da bude komotna, jer komarci mogu da ubadaju kroz pripijenu odeću

Izbegavanje područja poput šuma i močvara, i boravak na otvorenom u periodu najintenzivnije aktivnosti komaraca – u sumrak i u zoru.

Upotreba zaštitne mreže protiv komaraca na prozorima, vratima i oko kreveta

Isušivanjem izvora stajaće vode: najmanje jednom nedeljno isprazniti vodu iz saksija za cveće, posuda za hranu i vodu za kućne ljubimce, iz kanti, buradi i limenki… 

U slučaju putovanja u inostranstvo, pogotovo ako se radi o tropskom i suptropskom području, obavezno se pridržavati navedenih mera prevencije

U slučaju pojave bilo kakvih simptoma koji su kompatibilni sa neuroinazivnim oblikom bolesti, odmah se javiti izabranom lekaru

Happy BSC je spremio za vas najmoderniju mobilnu aplikaciju da biste nas lakše pratili i bili u toku sa svim vestima. Našu aplikaciju možete preuzeti za ANDROID i iPHONE.

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter