– Ova potraga traje od juče, a kada rezultata nema onda mora da se ide na ovo drugo, proširuje se istraga. Istražuje se to najbliže okruženje. Obično se u startu ide prvo na poligrafsko ispitivanje. Razlog ne mora da bude sumnja u roditelje ili nekog od članova porodice da su nešto uradili detetu, već se jednostavno tome pribeglo jer dete nije nađeno u terenskoj pretrazi – kaže Novaković.

Devojčica Danka Ilić nestala je u utorak u rano popodne u prigradskom naselju Banjsko polje u blizini Bora. U toku noći i današnjeg dana za njom je kroz trnje, blato i šiblje tragalo više od 1.000 građana, volontera, policajaca, vatrogasaca i pripadnika Žandarmerije. Od majke je, prema najnovijim informacijama do kojih su došli mediji, uzet mobilni telefon i poslat na veštačenje.

Bor, 27. marta 2024.- Potraga za nestalom dvogodišnjom Dankom Iliæ, iz Banjskog Polja kod Bora danas je nastavljena, na terenu su policija, vatrogasci i pripadnici Gorske službe spasavanja, a u potragu su se ukljuèili i graðani. Na prilazu Banjskom Polju postavljeni su kontrolni punktovi na kojima policija pregleda vozila, javlja reporter Tanjuga.U Bor je sinoæ stigao ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašiæ, koji je jutros dao instrukcije da dobrovoljci koji žele da se ukljuèe u potragu to mogu da uèine u koordinaciji sa policijom. FOTO TANJUG/ VLADIMIR ŠPORÈIÆ/ nr

– Pratiće se kakva je bila komunikacija (članova porodice) u poslednjem periodu, s kim su i kada razmenjivali poruke i pozive. Proveravaće se i nalozi na društvenim mrežama, mejl adrese, koje su sajtove posećivali… – kaže Novaković.

Okolnosti nestanka Danke Ilić otvaraju brojna pitanja:

Kako je devojčica koja tek u maju puni dve godine nestala tako brzo?

Ako jeste, kako je još brže umakla potrazi na stotine policajaca i spasilaca?

 

Treba još jednom istaći da ovaj pravac istrage ni na koji način ne znači da je bilo ko u širem okruženju porodice, komšije i prijatelja kriv za nestanak Danke. Naprotiv, njihovi privatni kontakti mogu da pomognu istrazi da se, na primer, otkrije uloga neke treće osobe u koju sada niko ne sumnja.

– Sve to se radi kako bi se našao trag koji bi mogao da pomogne u pronalasku deteta. Posebno će se obratiti pažnja na to kakva poznanstva članovi porodice imaju u Srbiji i inostranstvu, istraživaće se putovanja… Mora da se ode u sitne detalje, jer sada se pokušava da se otkrije da li istraga vodi u drugom pravcu – kaže Novaković.