Izvor: dw
17.10.2023 u 21:24
0

MALI SLATKI ZLOTVORI: Kune – najveći neprijatelji električnih automobila i novčanika vlasnika

Životinje iz porodice kuna se dobro osećaju pod haubom motora. Tu glođu izolaciju, creva i kablove. Sve češće to rade električnim automobilima, a troškovi popravke su ponekad i po deset puta veći nego kod automobila na benzin ili dizel.

Udruženje nemačkih osiguravajućih društava (GDV) navodi da kune proizvode štetu na automobilima, koja se procenjuje na 90 miliona evra. Poseno velika šteta može da nastane na električnim automobilima.

Granica donjeg krvnog pritiska koja može da dovede do srčanog udara

U porodicu kuna spadaju lasice, vidre, jazavci i tvorovi.

U mestu Loshajm am Ze u Sarlandu auto-mehaničar Markus Šuligen kaže da u njegovu radionicu prosečno dovezu dva automobila nedeljno, ispod čije haube je neka lasica napravila štetu. Kod električnih automobila često strada „obimno izolovan glavni kablovski vod“.

Šuligen objašnjava da se kod te vrste automobila kablovska tehnika ne popravlja, već se sve mora promeniti, od utikača za struju do kabla i svih instalacija koje vode do baterije u podu. On kaže da se to radi „i onda kada su vodovi samo neznatno načeti na jednom mestu“.

Popravka je skupa jer delovi koštaju 2.500 evra, a ugradnja još 1.000 evra. To je otprilike deset puta više u odnosu na opravku automobila sa motorima na unutrašnje sagorevanje.

Moguće je da poskupi osiguranje

Troškove uglavnom preuzima osiguravajuća kuća. Direktor sarskog Automobilskog saveza Niklas Burmajster računa da će osiguranje srednjoročno poskupeti. Prema njegovim rečima, šteta na električnim automobilima trenutno ne predstavlja glavninu štete, ali će se povećavati s rastom broja električnih automobila.

Objašnjava da poskupljenje osiguranja nije ni u čijem interesu, ali da je problem veliki, pa smatra da će biti pronađeno tehničko rešenje. Na primer, bolje zaštićeni kablovi.

Image by Nibman from Pixabay

Kako se zaštititi?

Ali šta u međuvremenu uraditi na zaštiti? Za sada su najbolji sprejevi protiv kuna, koji koštaju između 15 i 20 evra. Oni razvijaju neprijatan miris za životinje. To je prema Šuligenu dobra zaštita samo ako se sprej redovno upotrebljava.

Ispod 100 evra koštaju aparati koji mogu da se montiraju ispod haube i emituju ultrazvučne signale koji su životinjama neugodni.

Za potpuno izvesno odbijanje štetočina Šuligen preporučuje kombinaciju ultrazvučnih aparata i malih električnih kontaktnih ploča, koje se plasiraju duž kabla i pri dodiru proizvode elektrošokove. Oni ne mogu nauditi životinji, ali su joj dovoljno neugodni da će uljez pobeći. Taj zaštitni sistem košta oko 400 evra.

Kada je životinja već jednom vršljala po motoru, to znači da je obeležila to mesto kao svoju teritoriju. To bi moglo da privuče druge životinje. Dakle, bilo bi pametno da se uklone mirisi koje je ostavila životinja.

Sprejevi koji to garantuju koštaju između 10 i 15 evra. Šuligen savetuje da se tek posle upotrebe takvog spreja ugradi odbrambeni sistem.

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter