Izvor: Telegraf
05.09.2023 u 23:14
2

HOBIT ĆE ZAMENITI ZMAJA? Panika među roditeljima zbog lektire u školama

Profesorka srpskog jezika Žanka Stanić Marković tvrdi da bi u potpunosti izbacila literaturu poput ove

Školska godina počela je 1. septembra, a jedna od glavnih tema među roditeljima jeste literatura koju će đaci čitati. Naime, kako kruži društvenim mrežama, pažnju, ali i bes, privukao je naslov Dž. R. R. Tolkina – „Hobit“, koji se našao u čitanci za peti razred osnovne škole.

Iako se pored „modernog“ naslova i dalje mogu pronaći pisci čitani generacijama unazad, pojedini roditelji brinu da će za nekoliko godina doći do potpunog izbacivanja klasike koja je njih, ali i njihove pretke naučila šta je književnost, pa se pitaju da li će „Hobit“ i „Hari Poter“ zameniti Zmaja.

– Deca u 5. razredu čitaju Hobita i Hari Potera u čitankama, a kad ih pitate ko su Ivo Andrić i Jovan Jovanović Zmaj oni vas bledo gledaju, ali zato dobro znaju ko su oni vešci i onaj deda bez nosa – napisala je jedna korisnica Fejsbuka podelivši i fotografiju odlomka iz „Hobita“ u čitanci.

Sličnog stava je i profesorka srpskog jezika Žanka Stanić Marković, koja tvrdi da bi u potpunosti izbacila literaturu poput ove, kao i da takva dela deca mogu da čitaju mimo škole ukoliko su im zanimljiva. Ona  napominje da poznaje mlade kolege koji bi izbacili kultna dela, kao i da se mnogi veliki srpski književnici potiskuju iz lektira.

– Nikako nisam za to. Ni za Hobita, ni Hari Potera, neka ih čitaju van škole. To je njima možda interesantno, neka kupuju te knjige, pa neka čitaju. Ja uvek kažem, duša me boli za našim velikim književnicima koje za 10 godina niko više neće čitati sem studenata književnosti. Toliko je munjevito krenulo izbacivanje njihovih dela, ja se sećam starih čitanki u kojima je bila divna literatura sjajnih pisaca. Neke mlade kolege smatraju da treba izbaciti „Šalu“ Antona Pavloviča Čehova, a nju deca toliko lepo prihvate, mi se toliko divno nasmejemo i toliko divnih tema ona izazove. Ćopić se potiskuje, videla sam literaturu gimnazije – napominje sagovornica.

Žanka dodaje da je lektira srednjih škola praktično „iskasapljena“, kao i da nije poenta literature da se đaci sećaju za 20 godina koje bio glavni lik, već da ih ona vaspitava i uči društvenim vrednostima.

– Ja se prosto čudim zbog čega je uvedeno, mi nikada nismo konsultovani. Videla sam koliko je lektira gimnazije iskasapljena. Izbacili su „Proces“, ja to ne razumem. Žao mi je Zmaja, Ćopića… Plače mi se za pojedinim piscima. Zašto bih ja uzimala Hari Potera, ja bih ga sklonila. Nije bitno da li ćete se za 20 godina sećati ko je glavni lik, ali mene je vaspitala literatura. Ja uvek pitam đake kada pročitaju neku knjigu šta su poneli kući – odnos prema drugu, majci… – kaže nam ona.

– Svi tekstovi koji se nalaze u udžbenicima za osnovnu i srednju školu razmotreni i odobreni su od strane Ministarstva prosvete i Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja. Dakle, oni se tamo ne nalaze kao nasumičan izbor bilo kog izdavača, već su prošli kroz proces vrednovanja za koji su zadužena stručna lica u pomenutim ustanovama. Tako se odlomak iz Tolkinovog romana „Hobit“ nalazi u dopunskom izboru lektire gde je u planu i programu navedeno 11 dela, a treba izabrati 3 po izboru nastavnika. Osim toga postoji spisak obavezne lektire koju svi nastavnici u Republici Srbiji obrađuju sa učenicima. To znači da će pomenuto delo biti rađeno u vidu odlomaka i to ako ga je nastavnik odabrao za obradu – kaže ona.

Takođe, profesorka Bijelić navodi da je autor ovog dela bio univerzitetski profesor, književnik i filolog, te da ne treba donositi sud o delima na osnovu filmskog ostvarenja, dok se fantastika prožima od najranijeg detinjstva kroz razne tekstove.

– Džon Ronald Ruel Tolkin bio je profesor anglosaksonskog jezika na Oksfordskom univerzitetu u periodu od 1925. do 1945. godine. U čitankama za školu proučavaju se dela autora koji su dobili Nobelovu nagradu za svoj rad, ali tu svakako pripadaju i oni autori koji tu nagradu nisu dobili ili čija nominacija nije prihvaćena. Stručna lica koja vrše izbor lektire pored književne vrednosti trebalo bi da vode računa i o uzrastu za koji je delo namenjeno. Iako smatram da je Piter Džekson sjajan režiser, scenarista i producent, o čemu svedoče tri Oskara i Zlatni globus, tvrdim da o književnim delima ne možemo nikada donositi sud na osnovu filmskog ostvarenja koje je to delo koristilo kao polazište za filmsku umetnost. Što se tiče fantastike, odnosno fantastičnih bića u književnosti, sa njima se deca susreću u najranijem detinjstvu kroz tekstove narodnih i autorskih bajki. Romani o Hariju Poteru se ne nalaze u sadašnjem programu – kaže Milica.

 

 

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

2 thoughts on “HOBIT ĆE ZAMENITI ZMAJA? Panika među roditeljima zbog lektire u školama”

  1. Ово је заиста страшно! Избацити из министарства људе који су ово дозволили а не наше писце и чувене класике и Нобелове. За ову школску је касно али за следећу све те настране ствари избацити. Ја не знам куда ово води али да води у катастрофу то је сигурно!

    1
    0
    Odgovori
  2. Pipci hobotnice nečastivog pružene sa zapada preko domaćih, dolarima plaćenih satrapa, zagadiće sve što je vredelo u ovoj zemlji, a mi i dalje osrajemo nemi posmatrači.

    1
    0
    Odgovori

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter